صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود1398/11/12 شنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مطرح شد؛ تاکید استاندار خراسان شمالی بر توسعه متوازن کتابخانه‌ها استاندار خراسان شمالی بر توزیع متوازن کتابخانه ها و کتاب در شهرها و روستاهای استان تاکید کرد و گفت: باید مراکز کتابخوانی و فرهنگی در روستاها توسعه بیشتری پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی،  جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با حضورمحمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی؛ مهدی قاسمی‌زاده، مدیرکل  دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری ؛ محمدتقی آریان،  مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ عباس سعیدی، مدیرکل آموزش و پرورش  و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی در محل سالن جلسات استاندار خراسان شمالی برگزارشد.

محمدعلی شجاعی، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی  در این نشست  با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان در روستاها سکونت دارند و علاوه بر این پنج هزار نفر جمعیت عشایری نیز در مناطق عشایر نشین زندگی می کنند، اظهارکرد: باید با ایجاد کتابخانه های سیار در روستاها کتاب‌ها بین مردم گردش داشته باشد و همچنین باید وجود کتاب در مناطق حاشیه شهرها که بیشترین آسیب اجتماعی را دارند به خوبی دیده شود.
شجاعی اذعان داشت:  مطالعه موجب افزایش شعور و شان اجتماعی افراد می‌شود و باید بدانیم آموزش و مطالعه هر چند کم بر رفتارهای اجتماعی افراد اثر می‌گذارد.

وی افزود: از نظر زیر ساخت ها در شاخص تعداد کتابخانه‌های عمومی و زیربنایی و همچنین تعداد کتاب در مقایسه با میانگین کشوری در وضعیت بهتری قرار داریم و به همین دلیل باید زمان مطالعه مردم افزایش یابد.

شجاعی بر آنالیز آمار کتابخانه های عمومی از نظر تعداد کتاب، موضوع آن، اقشار مختلفی که کتاب را به امانت می گیرند و سایر موضوعات تاکید کرد و افزود: باید بدانیم چه قشری کدام کتاب ها را نیاز دارند که در دسترس آنان قرار دهیم و همچنین بدانیم که فرهنگ مطاله کتاب در کدام قشر ضعیف است که برای آن برنامه تهیه کنیم.

رئیس جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان شمالی در پایان  مطرح کرد: با هدف ایجاد نهضت مطالعه می توانیم طرح هر دهیاری یک کتابخانه، هر مدرسه یک کتابخانه، هر مسجد یک کتابخانه و هر پایگاه بسیج یک کتابخانه را با بررسی و ارائه آمار دقیق از وضعیت موجود در استان اجرایی کنیم.

علی‌محمد جهانی،  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این جلسه  گفت: سرانه زیر بنا کتابخانه های عمومی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت در استان ۲.۲۲ متر مربع است که این شاخص در کشور ۱.۸۰ متر مربع است.

جهانی افزود: در مدت دو سال در این استان ۲۱ باب کتابخانه عمومی روستایی و شهری ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است و تعدادی نیز تا پایان سال افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ هزار نفر از شهروندان این استان عضو کتابخانه های عمومی  هستند، افزود: ۸۰۰ هزار جلد کتاب  در کتابخانه های خراسان شمالی وجود دارد که به نوعی به ازای هر یک نفر جمعیت یک جلد کتاب در کتابخانه ها وجود دارد. سرانه عضویت به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت در استان ۵.۸۷ نفر  است که این شاخص در کشور ۳.۶۲ نفر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در ادامه  خاطرنشان کرد: همزمان با دهه مبارک فجر سه باب کتابخانه عمومی شهری و روستایی در استان به بهره‌برداری می‌رسد. کتابخانه عمومی شهری حصار و کتابخانه روستایی ارکان و گریوان با ۱۴ میلیارد ریال اعتبار ساخته و تجهیز شده است.

وی افزود: هم اکنون فضای کتابخانه های عمومی این استان ۱۹ هزار مترمربع است که با احتساب سه فضای جدید به ۱۹ هزار و ۶۰۰ مترمربع می رسد.

در پایان جلسه  مشکلات کتابخانه گلستانشهر مطرح شد که استاندار تأکیدکرد: اعتبار لازم برای تامین تاسیسات و دیوار کشی محوطه برای پیش بینی و تخصیص اعتبار در کمیته برنامه ریزی شهرستان بجنورد جمع بندی و انجام شود.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]