صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ویدئو
ورود
صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ویدئو
ورود
1399/5/22 چهارشنبه پیچیدن عطر کتاب در مشام روستاهای خراسان شمالی با ساخت ۲۱ باب کتابخانه عمومی در خراسان شمالی، که ۱۷ باب آن در روستاهای منطقه ایجاد شده، نهاد کتابخانه های عمومی در فراهم آوردن زیرساخت‌های فرهنگی و توسعه فرهنگ کتابخوانی در این استان نقشی کم‌نظیر ایفا کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی، در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توزیع عادلانه امکانات، به‌خصوص مراکز فرهنگی در روستاها گام های بلندی در این استان  برداشته  شده که سوق دادن حدود ۸۱ درصد از ساخت و سازهای این حوزه به مناطق محروم و روستایی را می توان شاهدی بر آن گرفت.

این نگرش که باید شرایط و امکانات لازم در زمینه های مختلف برای روستاییان نیز همانند سایر اقشار جامعه فراهم باشد و آنها هم بتوانند نیازهای خود را در بخش های مختلف پی بگیرند، به ویژه در زمینه ایجاد فضای کتابخانه ها در روستاهای خراسان شمالی نمود عینی یافته است.

راه اندازی کتابخانه از نیازهای مهم فرهنگی روستا است، تحرک و پویایی اجتماعی در بستر فرهنگی ایجاد می‌شود و مطالعه و کتابخوانی نیز پایه و اساس توسعه فرهنگی است که باید به ارتقای آن توجه داشت.

۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند از رو نمی باید از گسترش فضاهای فرهنگی و کتابخانه ها غفلت شود که خوشبختانه در سالیان اخیر گام های موثری در این راستا برداشته شده است.

باغی در کنار دیگر باغ های روستا 

یکی از اهالی روستای گردشگری  چنارانبجنورد، یکی از نقاط ضعف عمده این روستای زیبای توریستی را تا چند سال پیش نبود کتابخانه عنوان کرده و گفت: تا قبل از ایجاد کتابخانه، روستای ما علیرغم همه داشته ها و جاذبه ها، گویا چیزی کم داشت و اکنون با ایجاد کتابخانه جنبه فرهنگی روستا تقویت شده است.

حسین باقری با تاکید بر اینکه کتاب از جمله نیازهای فرهنگی است که باید در دسترس همگان باشد، افزود: بعضا نوجوانان و جوانان روستا برای امانت گرفتن کتاب مجبور بودند به بجنورد سفر کرده و از کتابخانه های شهر کتاب امانت بگیرند که با ساخت کتابخانه در روستا اکنون این نیاز برطرف شده است.

وی اظهار داشت: با این شرایط کودکان، نوجوانان و جوانان روستا می توانند بدون هزینه ای، بخشی از اوقات فراغت خود را، به صورت سالم و هدفمند پر کرده و بار علمی خود را ارتقا دهند.  

چری، زرد، دشت، حسین آباد، جوشقان، ابریشم، غلامان، قلعه جق، بیدک، چهاربید، تازه قلعه، قوشخانه، رباط، چناران،  خرق، ارکان وگریوان از روستاهایی هستند که با برخورداری از کتابخانه عمومی، اکنون از نظر فرهنگی یک سروگردن از دیگر روستاهای منطقه بالاتر آمده اند و یکی از ۳۰ کتابخانه روستایی خراسان شمالی را در خود دارند.

رشد ۲۷ درصدی کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اظهار داشت: شمار کتابخانه‌های عمومی و فضای کتابخوانی خراسان شمالی در دولت‌ یازدهم و دوازدهم رشدی ۲۷ درصدی را تجربه کرده است.

علی محمد جهانی افزود: از سال ۹۲ تاکنون ۲۱ باب کتابخانه عمومی جدید در این استان ایجاد شده که از این تعداد ۱۶ باب در مناطق فاقد کتابخانه ساخته شده و پنج باب نیز جایگزین کتابخانه های قدیمی تر شده است.  

وی با بیان اینکه از مجموع کتابخانه های ساخته شده  ۱۷ باب در روستاها و ۴ باب در شهرها بوده است، اظهار داشت: تا سال ۹۲ مجموعا ۵۵ باب کتابخانه عمومی در استان وجود داشت که اکنون این تعداد به ۷۰ باب رسیده است و پنج باب کتابخانه نیز شامل کتابخانه های شهری حصار، درق، شهید بهشتی و کتابخانه های روستایی دشت و قره مصلی جایگزین کتابخانه های پیشین شده است.

جهانی تصریح کرد:   سرانه فضای کتابخانه ای استان تا سال ۹۲ به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت ۱.۵۹ بوده است  که در حال حاضر  این میزان به ۲.۰۳ کتابخانه افزایش یافته است.

نیاز استان به راه اندازی ۵ باب کتابخانه سیار 

 مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: کتابخانه‌های سیار در راستای بهره‌مندی کودکان و نوجوانان مناطق حاشیه شهر، روستایی و محروم که امکان استفاده از کتابخانه‌های ثابت را ندارند دایر شده است و یک کتابخانه سیار می تواند تعدادی از روستاهای همجوار را پوشش دهد.

وی  با بیان اینکه استقبال از کتابخانه های سیار در استان بسیار مطلوب است، اظهار داشت: این کتابخانه ها در مناطق حاشیه نشین شهری و روستاها نیز مستقر می شوند و  هم اکنون به دست کم پنج باب کتابخانه سیار در استان نیازمندیم.

جهانی با اشاره به اینکه کتابخانه های سیار می توانند ۱۵ درصد از نیاز روستاهای استان را پوشش دهند، عنوان کرد: برای روستاهای با جمعیت افزون بر هزار نفر فعالیت کتابخانه های سیار مناسب است زیرا از نظر اقتصادی ساخت و تجهیز کتابخانه ها اعتبار زیادی نیاز دارد.

حضور موفق روستاهای خراسان شمالی در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

روستای ارکان بجنورد خراسان شمالی سال گذشته از میان ۶۰ روستا به مرحله نهایی ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران راه یافت و جزو ۶ روستای برتر قرار گرفت.

۲ روستای زوارم شیروان  و دشت گرمه خراسان شمالی نیز به مرحله نیمه نهایی این جشنواره راه یافتند.

روستاهای اسپیدان در بجنورد و بزنج در اسفراین نیز در سال ۹۶ در فهرست ۴۰ روستای نامزد جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گنجانده شدند.

در پنج دوره برگزاری این جشنواره تاکنون، ۵ روستای استان خراسان شمالی در فهرست روستاهای برتر دوستدار کتاب جای گرفته‌اند.

این روستاها شامل روستای قلعه خان از توابع مانه و سملقان، طبر از جاجرم، اسفیدان از بجنورد، بزنج از اسفراین و ارکان بجنورد بود که خوشبختانه فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتابخوانی در روستاهای یادشده با کسب این موفقیت‌ها، متوقف نشده است.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]