صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ویدئو
ورود
صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ویدئو
ورود
1399/4/17 سه‌شنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خبرداد؛ در دولت تدبیر و امید ۲۰ باب کتابخانه عمومی در خراسان شمالی ساخته شد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: در دولت تدبیر و امید ۲۰ باب کتابخانه عمومی در این استان ساخته شد که از این تعداد ۱۵ باب جدید و پنج باب نیز جایگزین فضاهای قدیمی شده است. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: در دولت تدبیر و امید ۲۰ باب کتابخانه عمومی در این استان ساخته شد که از این تعداد ۱۵ باب جدید و پنج باب نیز جایگزین فضاهای قدیمی شده است.

علی محمد جهانی افزود: در سال ۹۲ در این استان ۵۵ باب کتابخانه عمومی وجود داشت، ۱۵ باب کتابخانه جدید ساخته و به فضاهای جدید افزوده شد و همچنین پنج کتابخانه نیز ساخته و جایگزین شد.

وی اظهار داشت: این پنج باب کتابخانه شامل کتابخانه های شهری حصار، درق، شهید بهشتی و کتابخانه های روستایی دشت و قره مصلی است.

۲۷ درصد رشد در تعداد کتابخانه ها

جهانی با بیان اینکه از نظر تعداد کتابخانه ها در سال جاری در مقایسه با سال ۹۲ ، ۲۷ درصد رشد داشته است گفت: هم اکنون در بجنورد مرکز استان ۱۵ باب کتابخانه عمومی وجود دارد.

وی افزود: به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت در این استان در سال ۹۲، کتابخانه ۱.۵۹ و در سال ۹۹، ۲.۰۳ کتابخانه وجود دارد،
جهانی در خصوص سرانه کتاب در کتابخانه های عمومی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت نیز گفت: هم اکنون در استان این شاخص ۹۶.۳ جلد کتاب است که در سال ۹۲ ، ۶۵.۲ جلد کتاب بود.

وی تعداد کتاب های موجود هم اکنون کتابخانه های عمومی این استان را ۸۳۱ هزار و ۵۴۵ جلد کتاب دانست و افزود: از نظر تعداد کتاب در مقایسه با سال ۹۲ ، در این استان ۴۸ درصد رشد داشته ایم، در سال ۹۲ در کتابخانه های این استان ۵۶۲ هزار و ۶۲۶ جلد کتاب وجود داشت.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه نرخ عضویت در کتابخانه های این استان در سال جاری در مقایسه با سال ۹۲ نیر ۸۴ درصد رشد داشته است گفت: در سال ۹۹ در کتابخانه های این استان ۵۱ هزار و ۱۸۴ نفر عضو هستند در حالی که در سال ۹۲ ، ۲۷ هزار و ۷۶۳ نفر عضو کتابخانه های عمومی بودند.

جهانی افزود: نرخ عضویت در کتابخانه های عمومی در سال 92 به ازای هر 100 نفر از جمعیت را 3.22 نفر بوده است در حالی که این نرخ به 5.93 نفر رسیده است.


در  دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی 7 هزار و 401 مترمربع به کتابخانه‌ها افزوده شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: در دولت  یازدهم و دوازدهم  هفت هزار و 401متر مربع به فضاهای کتابخانه های روستایی و شهری این استان افزوده شد.

جهانی با بیان اینکه هم اکنون مجموع فضای کتابخانه‌های استان 19 هزار و 308 مترمربع است افزود: این شاخص در سال 92، 11 هزار و 907 متر مربع بوده است.

وی افزود: سرانه زیر بنای کتابخانه های عمومی در استان به ازای هر 100 نفر از جمعیت در سال جاری 2.24 متر مربع و در سال روی کار آمدن دولت را 1.38 متر مربع دانست.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند. و از مجموع 70 کتابخانه حاضر 40 باب شهری و 30 باب کتابخانه روستایی است.

گفتنی است؛ کتابخانه های روستایی رباط شیروان، ارکان و گریوان بجنورد نیز آماده بهره برداری است   که با در نظر گرفتن آنها  مجموع کتابخانه های عمومی استان به 73 باب می رسد. که از این تعداد، 62 باب کتابخانه نهادی و 11 باب کتابخانه مشارکتی است.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]