صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ویدئو
ورود
صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ویدئو
ورود
1399/7/13 يكشنبه با حضور مسئولان استانی و کشوری؛ کتابخانه خیرساز بزنج در شهرستان اسفراین افتتاح شد کتابخانه عمومی نیکتا قوامی در روستای بزنج شهرستان اسفراین خراسان شمالی با حضور هادی قوامی، معاون وزیر اقتصاد کشور و جمعی از مسئولان استان و شهرستان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی،  آیین افتتاح کتابخانه نیکتا قوامی در روستای بزنج شهرستان اسفراین با حضور هادی قوامی، معاون حقوقی وزیر اقتصاد کشور؛ علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ طاهر رستمی، فرماندار  اسفراین و جمعی دیگر از مسئولان استان و شهرستان برگزار شد.

قوامی، معاون حقوقی وزیر اقتصاد کشور و خیر کتابخانه ساز اسفراینی در این مراسم به جایگاه اسفراین در اشعار فردوسی اشاره کرد و گفت: مفسران، شعرا و عرفای مشهوری در این منطقه سکونت داشته اند که باعث سربلندی شهرستان شده است و وظیفه ما انتقال دانش و فرهنگ آن ها به نسل های بعدی است. باید فرهنگ مطالعه در جامعه ترویج یابد، زیرا اهمیت دادن به کتاب و مطالعه موجب رشد و تعالی فکری افراد جامعه می‌شود.

نماینده مردم شهرستان اسفراین در دوره های هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فرهنگ، پایه و اساس و چه بسا مهم تر از سایر حوزه ها است، گفت: فرهنگ، دروازه توسعه اقتصادی است که باعث رقم زدن تحولات بزرگ می شود و رشد و توسعه قبل از هر چیز مستلزم فضای مناسب است تا تحقق یابد. جامعه نباید از فرهنگ کتابخوانی دور شود و کتابخانه‌های عمومی باید به یک مکان فرهنگی موثر و نشاط آور تبدیل شوند.

وی اظهار داشت: توجه به مطالعه و کتاب و کتاب خوانی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی در جامعه محسوب می‌شود و کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است.

علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در آیین افتتاح این کتابخانه  از خانواده دکتر قوامی به دلیل ساخت کتابخانه به یاد دختر مرحومشان نیکتا قوامی تقدیرکرد و با بیان اینکه اجر و ثواب ساخت کتابخانه کمتر از مسجد و حسینیه نیست، گفت: بر اساس آموزه های دینی و اخلاقی، مشارکت در امور خیر ارزش بالایی دارد و کمک به عرصه کتاب و کتابخوانی بسیار مقدس است و یقینا باقیات صالحات برای توسعه فرهنگی روستا محسوب خواهد شد.

جهانی عنوان کرد: مصمم هستیم با کمک تمامی مردم فرهیخته و مسئولان شهرستان اسفراین در آینده نزدیک، به تدریج کتابخانه های عمومی را در تمام سطح شهرستان و به ویژه روستاها گسترش و توسعه داده و آن ها را به لحاظ کمی و کیفی تقویت کنیم.

وی افزود: کتابخانه عمومی خیر ساز نیکتا قوامی در زمینی به مساحت ۳۳۹ مترمربع با ۱۴۰ متر زیربنا احداث شد که ساخت آن از سال ۹۷ آغاز و در سال ۹۸ تحویل اداره کل کتابخانه های عمومی استان شد.

طاهر رستمی، فرماندار شهرستان اسفراین با تقدیر از اقدام خیرخواهانه معاون وزیر اقتصاد و دارایی کشور در احداث کتابخانه عمومی در روستای بزنج روستای دوستدار کتاب، بیان داشت: این اقدام خیرخواهانه قطعا باعث بسط و گسترش علم و دانایی و خیر و برکت خواهد شد.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی اسفراین با تقدیر از دهیار روستای بزنج برای ارتقای سطح فرهنگی روستا و معرفی آن در سطح کشور به عنوان روستای دوستدار کتاب، گفت: دهیاران بازوان اجرایی دولت در روستاها هستند که تلاش می شود از این نهاد عمومی غیر دولتی به منظور اداره امور روستا در جهت ارتقای معیشت مردم منطقه استفاده شود.

در ادامه این مراسم از ۲۵ عنوان کتاب هاجر قادری، دهیار روستای بزنج اسفراین نیز رونمایی شد.

گفتنی است، روستای بزنج از توابع شهرستان اسفراین در دو دوره متوالی جشنواره ملی روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران به عنوان ده روستای برگزیده این جشنواره در سال ۹۶ و ۹۷ شناخته شد و جایزه استمرار را از آن خود کرد.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]