چهارشنبه 14 خرداد 1399   16:53:21

 

خبرهای روز
اخبار شهرستانها
گزارش تصویری
تازه ها
دبیرخانه مرکزی جشنواره کتابخوانی رضوی اعلام کرد؛
دبیرخانه مرکزی جشنواره کتابخوانی رضوی با توجه به استقبال شرکت کنندگان مهلت ثبت نام در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را تا پایان تیرماه ۱۳۹۹ تمدید کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی:
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی در سال‌های اخیر تاثیری فراگیر در گسترش فرهنگ کتابخوانی ایفا کرده است ، بر ترویج، تقویت و تبیین نقش جشنواره کتابخوانی رضوی در توسعه همه جانبه جامعه تأکید کرد.
با در نظر گرفتن دستورالعمل‌های بهداشتی و موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام می شود؛
کتابخانه‌های عمومی کشور بعد از حدود ۳ ماه تعطیلی اضطراری با موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا به صورت پلکانی و مرحله به مرحله بازگشایی می ‌شوند.
کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست
مهدی قاسم‌پور تلاش‌های کتابداران در فضای مجازی را تلاش کتابخانه‌ها برای رنگ‌آمیزی روزهای کرونایی با تکیه بر وسعت دنیای کتاب و کتابخوانی عنوان کرد.
طلوع لذتی دیگر همراه با کتاب و کتابخوانی در گنجینه فرهنگ‌ها؛
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی گفت: سه باب کتابخانه عمومی شهری و روستایی در این استان با مهیا شدن شرایط عمومی و کنترل ویروس کرونا به بهره برداری می رسد.
کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/ ۹۷
فاطمه صفرزاده با اشاره به کمک‌های فراوان فضای مجازی به کتاب و کتابخوانی در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها، این بستر را پنجره‌ای کوچک دانست که به سوی نور کتاب باز شد.
با توجه به تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی و فراهم نبودن شرایط لازم برای بازگشایی کتابخانه‌ها صورت می گیرد؛
با توجه به تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی و عمل به توصیه های بهداشتی ستاد ملی کرونا، کتابخانه‌های عمومی کشور تا ۲۶ اردیبهشت ماه نیز دایر نخواهند بود و فعالیت های فرهنگی و آموزشی کتابخانه ها همچنان در فضای مجازی ادامه خواهد داشت.
منتخب مردم باب الرضا(ع) در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی:
محمد وحیدی، منتخب مردم 5 شهرستان خراسان شمالی در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن دعوت مردم استان به شرکت در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، از تلاش ارزنده نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی قدردانی کرد.
با صدور پیامی صورت گرفت؛
استاندار خراسان شمالی با صدور پیامی مردم این استان را به شرکت در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد.
با توجه به ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی و عمل به توصیه های بهداشتی ستاد ملی کرونا صورت می گیرد؛
با توجه به تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی و عمل به توصیه های بهداشتی ستاد ملی کرونا، کتابخانه‌های عمومی کشور طی دو هفته آینده تا ۱۹ اردیبهشت ماه دایر نخواهند بود و فعالیت های فرهنگی و آموزشی کتابخانه ها همچنان در فضای مجازی ادامه خواهد داشت.
مهدی رمضانی خبر داد؛
مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی نهاد از امکان دسترسی اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی به سرویس کتابخانه الکترونیکی اپلیکیشن طاقچه خبر داد.
با توجه به تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی صورت گرفت؛
با توجه به تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی و عمل به توصیه های بهداشتی ستاد ملی کرونا، کتابخانه‌های عمومی کشور هفته آینده تا ۵ اردیبهشت ماه دایرنخواهد بود و فعالیت های فرهنگی و آموزشی کتابخانه ها در فضای مجازی ادامه خواهد داشت.
اینفوگرافیک/
دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب، خانواده‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و گروه‌های مختلف سنی را در فراغت ناخوانده این روزها به حضور مجازی در این ضیافت کتابخوانی دعوت کرده است. نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این دوره با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی امکان مشارکت علاقه مندان را در بخش‌های مختلف فراهم کرده است.
هر خانه یک کتابخانه؛
اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی همزمان با ایام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به دلیل توصیه‌های وزارت بهداشت، از عموم مردم برای پیوستن به این پویش دعوت می کند.
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد؛
با توجه به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی تا ۱۵ فروردین ماه، کتابخانه های عمومی سراسر کشور نیز تا ۱۵ فروردین ماه تعطیل شدند.
دعوت خانواده‌ها و علاقه‌مندان به کتابخوانی به ضیافتی متفاوت؛
دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب، خانواده‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و گروه‌های مختلف سنی را در فراغت ناخوانده این روزها به حضور مجازی در این ضیافت کتابخوانی دعوت کرد.
هادی آشتیانی خبر داد؛
​​​​​​​مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اعلام راه‌اندازی پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» از ۱۲ اسفندماه، با همراهی موثر دستگاه های فرهنگی و اجرایی در سراسر کشور، همزمان با ایام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به دلیل توصیه‌های وزارت بهداشت، از عموم مردم برای پیوستن به این پویش دعوت کرد.
ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می شود؛
با توجه به تعطیلی موقت کتابخانه های عمومی سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و با هدف استفاده از ظرفیت فضای مجازی در ترویج فرهنگ مطالعه جشنواره مرور نویسی ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور با محوریت کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟» نوشتۀ برد هوپر و ترجمه علیرضا شفیعی‌ نسب، برگزار می شود.
در سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بجنورد مصوب شد؛
کتابخانه عمومی گلستان شهر بجنورد در صورت تخصیص اعتبار و بودجه در نظر گرفته شده در بهارسال1399به بهره برداری خواهد رسید.
با صدور اطلاعیه ای اعلام شد؛
با توجه به تعطیلی مدارس تا پایان هفته و با هدف پیشگیری از انتشار عوامل بیماری زا، عمل به توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه های عمومی سراسر کشور نیز تا پایان هفته ۱۶ اسفندماه تعطیل است.
طی اطلاعیه ای اعلام شد؛
با هدف پیشگیری از انتشار عوامل بیماری زا، عمل به توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعطیلی مدارس و ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه های عمومی سراسر کشور ۳ روز ابتدایی هفته آینده تعطیل است.
با معرفی ۴ اثر؛
کتاب‌های «اعتکاف نیکان»، «با زباله چه‌کنیم؟»، «باغ‌های همیشه بهار: روایتی داستانی از زندگی امام‌محمدباقرعلیه‌السلام» و «خون دلی که لعل شد» در قالب طرح کتاب خوان اسفند ماه ۱۳۹۸ برای استفاده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی معرفی شد.
طی اطلاعیه ای اعلام شد؛
با هدف پیشگیری از انتشار عوامل بیماری زا و عمل به توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کتابخانه‌های عمومی استان‌هایی که در آنها مدارس و مراکز فرهنگی دولتی و عمومی تعطیل اعلام شده است، تا پایان هفته تعطیل است.
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی؛
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی بستر توسعه هر جامعه را بحث فرهنگ و یکی از مؤلفه‌های محوری آن کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و بر ضرورت تبیین و ترویج این امر تأکیدکرد.
به همت کتابخانه های عمومی خراسان شمالی انجام شد؛
اقلام جمع آوری شده در امداد مردمی توسط کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی، جهت توزیع در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان ارسال شد.
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌ شمالی در هفته اول اسفندماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
با درخشش روستاهای زوارم و دشت در ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور؛
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: در ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور روستای زوارم از شهرستان شیروان بعنوان روستای برگزیده و روستای دشت از شهرستان گرمه بعنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.
با درخشش 3 روستای خراسان شمالی ؛
بر اساس اعلام دبیرخانه ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران، ۶۰ روستا به مرحله ‌نهایی این جشنواره راه یافت.
بخشی از برنامه‌های هفته دوم بهمن‌ماه کتابخانه‌های عمومی اعلام شد؛
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در هفته دوم بهمن‌ماه برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مطرح شد؛
استاندار خراسان شمالی بر توزیع متوازن کتابخانه ها و کتاب در شهرها و روستاهای استان تاکید کرد و گفت: باید مراکز کتابخوانی و فرهنگی در روستاها توسعه بیشتری پیدا کند.
با معرفی ۴ اثر؛
کتاب‌های «مثل مادر مهربان»، «درود بر برادر ارتشی»، «دختر پیامبر» و «جوانان درباری و آرمان‌شهر» در قالب طرح کتاب خوان بهمن ماه ۱۳۹۸ برای استفاده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی معرفی شد.
باهدف همگانی‌کردن امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر؛
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسابقه‌ کتابخوانی با محوریت کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» را برگزار می‌کند.
با محوریت کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور؛
در ادامه مسئولیت و فعالیت‌های اجتماعی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در یاری رسانی به مردم آسیب دیده کشور از بلایای طبیعی، پویش مردمی «سیستان و بلوچستان را دریابیم» با محوریت کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور آغاز به‌کار کرد.
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته اول بهمن‌ماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
جشن تکلیف، آغازی شیرین برای عبادت و بندگی؛
دانش آموزان کلاس سوم دبستان فرزانه عضو کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد، جشن تکلیف خود را در سنگر فرهنگ کتاب و کتابخوانی برگزار کردند.
بمناسبت روز هوای پارک و با حضور جمعی از اعضای کودک ونوجوان ؛
کتابخانه عمومی امام رضا(ع) بجنورد در روز هوای پاک اردوی تفریحی با حضور جمعی از اعضای کودک ونوجوان کتابخانه و مشارکت کتابداران برگزار کرد.
با مشارکت کتابخانه امام خمینی(ره) و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسفراین؛
کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) اسفراین :یاد و خاطره سردار دل‌ها ، بزرگمرد تاریخ و حماسه ایران زمین سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با برگزاری شب شعر ، با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون بسیج هنرمندان گرامی داشت.
یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با اجرای برنامه های فرهنگی و مناسبتی در محل کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) روستای چری شهرستان فاروج زنده شد.
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته ‌پایانی دی و روزهای ابتدایی بهمن‌ماه از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
سردار بتنهایی یک لشکر بود، راهت را با قطره قطره خونمان ادامه خواهیم داد؛
همزمان با شهادت مظلومانه سردار رشید حاج قاسم سلیمانی ویژه برنامه های فرهنگی با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره این شهید گرانقدر در همه ی رده های سنی و در کلیه ی کتابخانه های شهرستان برگزارشد.
بمناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار قاسم سلیمانی؛
کتابدار کتابخانه عمومی الزهرا (س) بجنورد گفت: نشست کتاب خوان کتابخانه‌ای دیماه این کتابخانه بمناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار قاسم سلیمانی برگزار شد .
خیران فاروجی با تامین 25میلیون ریال برای تجهیز کتابخانه تازه راه اندازی شده روستای خرق این شهرستان کمک کردند.
با هدف ترویج فرهنگ مطالعه؛
مسئول کتابخانه عمومی امام خمینی( ره ) اسفراین گفت: طرح اهدای کتاب، اهدای آگاهی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه، غنی‌سازی منابع کتابخانه‌ها و استفاده بهینه عموم از کتاب‌های بلا استفاده در محل این کتابخانه اجرا شد.
انا لله و انا الیه راجعون؛
ضایعه درگذشت مادربزرگ گرامی و مومنه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان را از صمیم قلب تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحومه و صبر جمیل برای ایشان و سایر بازماندگان مسئلت می نماییم.
تسلیت:
علی‌محمد جهانی در پیامی درگذشت پدر بزرگوار برادران نورمحمدزاده زوارم؛ کتابداران شیروانی را به ایشان و خانواده محترم‌شان تسلیت گفت.
جشنی به یاد ماندنی در فضای فرهنگی کتابخانه؛
مسئول کتابخانه عمومی حافظ روستای خرق شهرستان فاروج خبر گفت: جشن تکلیف اعضای دختر دانش آموز کلاس سوم در محل کتابخانه برگزارشد.
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاجرم از برگزاری کارگاه آموزشی محیط زیست در کتابخانه عمومی شهید مطهری خبر داد.
بخشی از برنامه‌های هفته چهارم دی‌ماه کتابخانه‌های عمومی اعلام شد؛
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته چهارم دی‌ماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
با حضور رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس کشور؛
به همت اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان شمالی و با حضور رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس کشور مرکز کتب تخصصی دفاع مقدس در کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد راه اندازی و افتتاح شد.
کتابخانه های عمومی خراسان شمالی با برگزاری برنامه های متعدد فرهنگی یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی را گرامی داشتند.
بيشتر
در راستای اجرای مصوبات نشست شورای معاونین نهاد در شهرستان رازوجرگلان؛
در راستای اجرای مصوبات نشست شورای معاونین نهاد با مسئولان شهرستان رازوجرگلان استان خراسان شمالی، دومین کارگاه آموزشی «پیشگیری از اعتیاد» و «مشاوره پیش از ازدواج، زندگی و خانواده» با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان برگزار شد.
با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی انجام می شود؛
مسئول کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد گفت: کتابدار بخش نابینایان با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی رونق زیادی به این بخش داده است و اعضای زیادی جذب شده اند.
استاندار خراسان شمالی؛
استاندار خراسان شمالی در دیدار با مدیران زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخصه‌های توسعه شناخته می شود که نقش مهمی در شکوفایی افراد دارد تا آنها را در فهم و درک درست از نادرست یاری کند.
بيشتر
محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی ملقب به صدرالمتالهین یا ملاصدرا ، از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان ، درنهم جمادی الاولی سال 980 قمری در شیراز دیده به جهان گشود.
دل‌نوشته همکار گرامیان، مریم گریوانی، کتابدار کتابخانه موسوی بجنورد که در روزنامه خراسان شمالی چاپ شده است.
ابوالفتح عمر ابن ابراهیم خیام یا خیامی نیشابوری مشهور به حکیم عمر خیام، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم هجری قمری/ قرن دوازدهم میلادی است.
ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایران است. فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند.
5 اردیبهشت؛ سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس
ابومحمد مصلح بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین‌ از بزرگترین‌ ستارگان‌ و برجستگان‌ درجه‌ اول‌ آسمان‌ ادب‌ ایران‌ زمین‌ است‌ که‌ با تسلط وصف‌ ناپذیر خود بزرگترین‌ شاهکارهای‌ ادبی‌ ایران‌ را در سرتاسر تاریخ‌ ادبی‌ این‌ کشور خلق‌ نموده‌ است‌. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که به وی لقب استاد سخن داده‌اند.
از شعرای نام آور ایران در قرن ششم و هفتم هجری قمری، عطار نیشابوری است. وی در حدود سال 540 در روستای «کدکن» یا «شادیاخ» از کناره های نیشابور، دیده به جهان گشود. پدر و مادر او، افرادی صالح و ارادت مند خواجه کائنات حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم بودند. از این رو، فرزند دل بند خود را، هم نام حضرت ختمی مرتبت «محمد» نهادند تا این نام نیکو در شخصیت و کمال و الگو پذیری او نقشی بسزا و ارزش مند داشته باشد.
۲۵ اسفند : روز بزرگداشت پروین اعتصامی
پروین اعتصامی، شاعر نامدار معاصر ایران از شاعران قدر اول زبان فارسی است که با تواناترین شعرای مرد، برابری کرده و به گواهی اساتید و سخن شناسان معاصر گوی سبقت را از آنان ربوده است.
این کتاب حاوی خاطرات بیست و سه نوجوان است که توسط ارتش بعث، در عملیات بیت المقدس به اسارت درآمدند و دیکتاتور عراق سعی داشت از این نوجوانان برای ایجاد جنگ روانی علیه ایران استفاده کند که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.
بيشتر
 

 
ارتباط با مدیر کل
لینک سامانه های اداره کل
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 669153
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255954011 تعداد بازديد زيرپورتال: 674063 اين زيرپورتال امروز: 1212 سایت در امروز: 50307 اين صفحه امروز: 1202
وب سایت ها