چهارشنبه 22 آبان 1398   23:15:17
 

خبرهای روز
اخبار شهرستانها
گزارش تصویری
تازه ها
با تجلیل از 53 برگزیده استانی؛
آیین تکریم و بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خراسان شمالی با حضور مسئولین، کتابداران، کتابخوانان و دوستداران کتاب با تجلیل از 53 برگزیده استانی برگزارشد.
با تجلیل از برگزیدگان؛
آیین بزرگداشت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی فردا دوشنبه، 20 آبان ماه ساعت 9 صبح با حضور جمعی از مسئولین،کتابداران و برگزیدگان کشوری و استانی در محل سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد برگزار می شود.
همزمان با بیست و هفتمین دوره بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: کتابخانه‌های عمومی استان با برگزاری بیش از 360 برنامه فرهنگی در هفته کتاب میزبان دوستداران و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی می شوند.
همزمان باروزهای آغازین هفته کتاب 98؛
کتابخانه عمومی 420متری شهری فرهنگ حصار گرمخان و کتابخانه عمومی 120متری روستایی بیدک و قلعه جق در هفته کتاب و کتابخوانی افتتاح و به بهره برداری می رسد.
مهدی رمضانی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح برنامه های گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار خبر داد؛
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ضمن تشریح برنامه‌های نهاد در هفته کتاب سال جاری گفت: طی هفته کتاب امسال ۱۸ هزار و ۴۵۰ برنامه و فعالیت در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور برگزار خواهد شد. در این ایام همچنین ۱۱ باب افتتاح کتابخانه، ۴ مورد توسعه بنا، ۱۰ مورد جابجایی ساختمان کتابخانه و ۱ مورد بازسازی خواهیم داشت.
بخشی از برنامه‌های هفته سوم آبان‌ماه کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اعلام شد؛
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در هفته سوم آبان‌ماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
بخشی از برنامه‌های هفته اول آبان‌ماه کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اعلام شد؛
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته اول آبان‌ماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
ظرفیت بالای خدمت‌رسانی فرهنگی در روستای چهاربرج در حوزه نابینایان؛
روستای چهار برج در شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی، که بیشترین تعداد افراد نابینا در میان روستاهای کشور را در خود جای داده، نیازمند توجه ویژه به نیازهای این عزیزان است. کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) یکی از مهمترین مراکز فرهنگی این روستا به شمار می‌رود که خدماتی برای افراد نابینا ارائه می‌کند.
تسلیت:
علی‌محمد جهانی در پیامی درگذشت پدر گرامی متصدی خدمات عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمه را به ایشان و خانواده محترم‌شان تسلیت گفت.
به میزبانی کتابخانه علامه طباطبایی روستای دشت شهرستان گرمه؛
اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمه در راستای تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی اقدام به برگزاری نخستین نشست آموزش طرح نویسی کتابخوانی روستاها و عشایر دوستدار کتاب استان در محل کتابخانه علامه طباطبایی روستای دشت این شهرستان کرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خبرداد؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: سرانه امانت گیری کتاب در 6 ماهه نخست سال 98 نسبت به مشابه سال گذشته 27 درصد رشد داشته است.
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته پایانی مهر و روزهای ابتدایی آبان‌ماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
با هدف افزایش آگاهی‌های تخصصی و حرفه‌ای کتابداران خراسان شمالی ؛
کارگاه آموزشی آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی ویژه کتابداران کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی در بجنورد برگزار شد.
بمناسبت بیستم مهرماه، روز بزرگداشت حافظ؛
مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری جاجرم از برگزاری نشست حافظ خوانی با حضور جمعی از شاعران بومی و علاقمندان به شعر و ادبیات به مناسبت بزرگداشت روز حافظ در این کتابخانه خبرداد.
طی 6 ماهه نخست سال 98 صورت گرفت؛
مسئول کتابخانه عمومی مرکزی شهید بهشتی آشخانه گفت: 1150 نسخه کتاب به ارزش ده میلیون و پانصد هزار تومان طی 6 ماه اول 98 به کتابخانه عمومی شهید بهشتی از سوی اعضای فعال کتابخانه اهدا شد.
مسئول کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) شوقان شهرستان جاجرم از برگزاري نشست نمايش نامه خواني در محل این کتابخانه خبر داد.
تسلیت:
علی‌محمد جهانی در پیامی درگذشت مادر گرامی مسئول کتابخانه عمومی امام علی(ع) شیروان را به ایشان و خانواده محترم‌شان تسلیت گفت.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته چهارم مهرماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته سوم مهرماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
تسلیت:
علی‌محمد جهانی در پیامی درگذشت عموی بزرگوار مسئول امور عمومی و انباردار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان را به ایشان و خانواده محترم‌شان تسلیت گفت.
به همت انتشارات کانون فرهنگی آموزش(قلم چی) انجام شد؛
همزمان با گشایش یازدهمین نمایشگاه کتاب استان خراسان شمالی؛ انتشارات کانون فرهنگی آموزش(قلم چی) با حضور در این نمایشگاه مبلغ 300 میلیون ریال کتب آموزشی و کمک درسی به کتابخانه های عمومی استان اهدا کرد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته دوم مهرماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
بمناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس؛
نشست نمایشنامه خوانی از کتاب «اسماعیل اسماعیل » به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس، با حضور علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزارشد.
آیت الله یعقوبی امام جمعه بجنورد و نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی به یازدهمین نمایشگاه کتاب این استان پیام داد.
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی؛
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان گرمه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، فرماندار گرمه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و دیگر اعضای انجمن برگزارشد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته نخست مهرماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
با معرفی ۸ اثر؛
پوستر «این چند کتاب» ویژه ماه محرم با معرفی ۸ کتاب با موضوع محرم و قیام امام حسین(ع) منتشر شد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته سوم شهریورماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجام شد؛
تفاهم‌نامه‌ همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در راستای توسعه کتابخوانی به امضا رسید.
با هدف اعتلای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی؛
با هدف اعتلای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در سال 98 به ریاست معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار برگزارشد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته دوم شهریورماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی مطرح کرد؛
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیامی به اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، این جشنواره را، تجلی امید به آینده روشن و کتابخوان ایران بصیر و ولایت مدار دانست.
دبیرکل نهاد تصریح کرد؛
دبیرکل نهاد در اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: تلاش‌ها و برگزاری جشنواره‌ کتابخوانی رضوی برای این است که کتابی خوانده شود تا معرفت مان افزایش یابد و به انسان های بهتری تبدیل شویم. مسلما با عمل کردن به معارف ائمه اطهار(ع) که در اختیار ما قرار دارد، جامعه ما جامعه بهتری خواهد شد و به حیات طیبه‌تری دست خواهیم یافت.
با برگزاری آیین اختتامیه در بجنورد؛
با تقدیر از 21 برگزیده، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان بجنورد، مرکزاستان خراسان شمالی برگزارشد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته پنجم مردادماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛
با تقدیر از 21برگزیده شهرستانی، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در فاروج با حضور مدیرکل کتابخانه های عممی خراسان شمالی، معاون فرماندار ، بخشدار خبوشان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دیگر مسئولین برگزارشد.
با مشارکت 4000 نفری گرمه‌ای ها؛
با تقدیر از 13 برگزیده شهرستانی، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در گرمه برگزارشد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته چهارم مردادماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
با تقدیر از 15 برگزیده؛
آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان جاجرم با تقدیر از 15 منتخب این جشنواره برگزارشد.
دبیرکل نهاد در هفتصد و بیست و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور خبر داد؛
علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد، در هفتصد و بیست و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور، از مشارکت بیش از ۱ میلیون و ۳۶۴ هزار نفر در این جشنواره خبر داد.
با برگزاری مراسم اختتامیه و تقدیر از ۱۰۴ برگزیده برگزار می شود؛
مراسم اختتامیه نهمین دوره جشنواره رضوی در دو سطح ملی و شهرستانی با تقدیر از برگزیدگان بخش‌های مختلف برگزار می‌شود. بر این اساس ۲۴ مرداد ماه ۱۰۴ برگزیده ملی این جشنواره در مشهد مقدس تقدیر خواهند شد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فاروج گفت: در راستای استفاده از ظرفیت های دو دستگاه و کمک به ارتقا توانمندی های جامعه هدف، تفاهم نامه همکاری امضا شد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسفراین خبرداد؛
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسفراین گفت: در تیرماه سال جاری اعضای کتابخانه های عمومی این شهرستان تعداد 12931 نسخه کتاب را به امانت گرفتند.
نویسنده وشاعر شیروانی تعدادی از کتابهای خود را به کتابخانه های عمومی شهرستان شیروان اهدا کرد.
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛
دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی چناران شهر با حضور مدیرکل کتابخانه های خراسان شمالی و بخشدار مرکزی بجنورد برگزارشد.
با حضور برگزیدگان و مسئولین؛
آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، با تقدیر از 6 برگزیده در شهرستان رازو جرگلان برگزار شد.
بخشی از برنامه‌های هفته ‌سوم مردادماه اعلام شد؛
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته سوم مردادماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بجنورد مطرح شد:
کتابخانه گلستان شهر باز هم یکی از بندهای جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بجنورد را به خود اختصاص داد و فرماندار بجنورد تعیین تکلیف وضعیت این پروژه و سر و سامان دادن به آن را طی دو هفته خواستار شد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته دوم مردادماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
وقتی کتاب ها کلاس می گذارند؛
مسئول کتابخانه عمومی امام صادق(ع) روستای خیراباد شهرستان فاروج از برگزاری کلاس های متعدد آموزشی با حضور اعضای کودک و نوجوان این کتابخانه خبر داد.
بيشتر
در راستای اجرای مصوبات نشست شورای معاونین نهاد در شهرستان رازوجرگلان؛
در راستای اجرای مصوبات نشست شورای معاونین نهاد با مسئولان شهرستان رازوجرگلان استان خراسان شمالی، دومین کارگاه آموزشی «پیشگیری از اعتیاد» و «مشاوره پیش از ازدواج، زندگی و خانواده» با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان برگزار شد.
با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی انجام می شود؛
مسئول کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد گفت: کتابدار بخش نابینایان با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی رونق زیادی به این بخش داده است و اعضای زیادی جذب شده اند.
استاندار خراسان شمالی؛
استاندار خراسان شمالی در دیدار با مدیران زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخصه‌های توسعه شناخته می شود که نقش مهمی در شکوفایی افراد دارد تا آنها را در فهم و درک درست از نادرست یاری کند.
بيشتر
محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی ملقب به صدرالمتالهین یا ملاصدرا ، از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان ، درنهم جمادی الاولی سال 980 قمری در شیراز دیده به جهان گشود.
دل‌نوشته همکار گرامیان، مریم گریوانی، کتابدار کتابخانه موسوی بجنورد که در روزنامه خراسان شمالی چاپ شده است.
ابوالفتح عمر ابن ابراهیم خیام یا خیامی نیشابوری مشهور به حکیم عمر خیام، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم هجری قمری/ قرن دوازدهم میلادی است.
ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایران است. فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند.
5 اردیبهشت؛ سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس
ابومحمد مصلح بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین‌ از بزرگترین‌ ستارگان‌ و برجستگان‌ درجه‌ اول‌ آسمان‌ ادب‌ ایران‌ زمین‌ است‌ که‌ با تسلط وصف‌ ناپذیر خود بزرگترین‌ شاهکارهای‌ ادبی‌ ایران‌ را در سرتاسر تاریخ‌ ادبی‌ این‌ کشور خلق‌ نموده‌ است‌. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که به وی لقب استاد سخن داده‌اند.
از شعرای نام آور ایران در قرن ششم و هفتم هجری قمری، عطار نیشابوری است. وی در حدود سال 540 در روستای «کدکن» یا «شادیاخ» از کناره های نیشابور، دیده به جهان گشود. پدر و مادر او، افرادی صالح و ارادت مند خواجه کائنات حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم بودند. از این رو، فرزند دل بند خود را، هم نام حضرت ختمی مرتبت «محمد» نهادند تا این نام نیکو در شخصیت و کمال و الگو پذیری او نقشی بسزا و ارزش مند داشته باشد.
۲۵ اسفند : روز بزرگداشت پروین اعتصامی
پروین اعتصامی، شاعر نامدار معاصر ایران از شاعران قدر اول زبان فارسی است که با تواناترین شعرای مرد، برابری کرده و به گواهی اساتید و سخن شناسان معاصر گوی سبقت را از آنان ربوده است.
این کتاب حاوی خاطرات بیست و سه نوجوان است که توسط ارتش بعث، در عملیات بیت المقدس به اسارت درآمدند و دیکتاتور عراق سعی داشت از این نوجوانان برای ایجاد جنگ روانی علیه ایران استفاده کند که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.
بيشتر
 

 
ارتباط با مدیر کل
لینک سامانه های اداره کلبازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 470387
تعداد بازديد کنندگان سايت: 242574731 تعداد بازديد زيرپورتال: 473687 اين زيرپورتال امروز: 348 سایت در امروز: 71856 اين صفحه امروز: 334
وب سایت ها