صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
3

4

2

6

5

1
1397/9/21 چهارشنبه در راستای اجرای طرح ويژه ارائه خدمات فرهنگي و مذهبي به جامعه عشايري؛ نشست بررسی راهکارهای تعامل کتابخانه ‌های عمومی و امور عشایری خراسان شمالی برگزارشد نشست بررسی راهکارهای تعامل و هم افزایی اداره کل کتابخانه‌های عمومی و امور عشایری استان با حضور مدیران کل دو دستگاه و جمعی از مسئولین و کارشناسان ستادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در راستای اجرای مصوبه  هيات  وزيران مبني بر موافقت با اجراي " طرح ويژه ارائه خدمات فرهنگي و مذهبي به جامعه عشايري"، با  مدیرکل امور عشایری استان در محل کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد دیدار و گفتگوکرد.

جهانی در این نشست  ضمن اشاره به  اولویت‌های  اصلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ترویج  و توسعه فرهنگ کتابخوانی در مناطق محروم  روستایی و  مرزی کشور، خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی، یکی از ابزارهای اصلی توسعه فرهنگی در جوامع کنونی به شمار می روند و در توسعه نیر وی انسانی نقش اساسی بر عهده دارند.

 وی افزود: کتابخانه های عمومی، به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای  ارائه کننده خدمات فرهنگی  نقش  بسزایی در افزایش سطح سواد و فرهنگ مردم جامعه را ایفا می کنند و اقدامات  خوبی در سال‌های اخیر توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی و دیگر دستگاه‌های متولی فرهنگ کشور در مناطق محروم  به ويژه جامعه عشايري براي برقراري عدالت اجتماعي، فرهنگی و آموزشي صورت گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور، طرح ارتقاء سلامت اجتماعی  در  31شهرستان‌ اولویت‌دار و  دوره آموزشی مدرسه جهادی خواندن در مناطق محروم از مهمترین فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بوده است.

جهانی با بیان اینکه در سه دوره  گذشته جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور،  روستاهای خراسان شمالی در بین 10 روستای برتر کشور قرار گرفته اندو در سال گذشته 2  روستای استان در این جمع حضور داشتند، عنوان کرد: شهریورماه امسال نشست شورای معاونین نهاد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با هدف پرداختن به طرح ارتقاء سلامت اجتماعی در شهرستان محروم و مرزی رازو جرگلان  برگزارشد که  بهره برداری از کتابخانه روستایی غلامان، و کلاته ابریشم و همچنین اختصاص کتابخانه سیار از دست آوردهای این نشست  برای خدمات رسانی  به مردم این منطقه محروم استان بود.

محمد رضا قلی پور، مدیرکل امور عشایری استان نیز در این نشست با تأکید بر نقش مهم و تأثیرگذار کتابخانه‌های عمومی در ایجاد بستر فرهنگ عمومی  گفت: ترویج کتابخوانی یکی از مهمترین شاخصه های ارتقای فرهنگی است که در روستاها و مناطق محروم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

قلی پور تصریح کرد:  توسعه از طریق مطالعه ممکن می شود و همه به این نتیجه رسیده‌اند که نقش این حرکت فرهنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی چشمگیر است.
وی افزود: ارائه خدمات عمرانی و زیرساختی به عشایر بر عهده سازمان امور عشایر کشور است اما خدمات‌رسانی فرهنگی و اجتماعی به این گروه تا حدود 2 سال پیش متولی خاصی نداشت  تا اینکه  طرح جامع فرهنگی و مذهبی عشایر در آذرماه 95 به تصویب هیئت دولت رسید و در دی‌ماه همان سال نیز این طرح به  18دستگاه‌ اجرایی ابلاغ شد  و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور   نیز یکی از  دستگاه متولی فرهنگی کشور در ارائه خدمات به جوامع عشایری  همانند جوامع شهری و روستایی است.

در این نشست مصوب شد که تا پایان آذر ماه  روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی  به همراه روسای ادارات امور  عشایر شهرستان از مناطق عشایری بازدید کنند و در هفته اول دیماه یک نشست با حضور آنها و مدیران کل بمنظور بررسی و ارئه طرح‌ها و اقدامات انجام گیرد.اختصاص کتابخانه سیار توسط اداره کل عشایر استان و تجهیز آن توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی  و پیگیری  مدارس شبانه روزی عشایری استان جهت ایجاد پایگاه امانت کتاب از دیگر اولویت های این نشست بود.

گفتنی است؛ پس از پایان نشست، توسط مدیرکل کتابخانه‌های عمومی  و مدیرکل امور عشایری استان و تعدای از کارشناسان این اداره کل برای آشنایی با بخش‌های مختلف  کابخانه‌های عمومی از کتابخانه عمومی مرکزی بجنورد بازدید بعمل آمد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 320