صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1

2

3

4
1397/7/8 يكشنبه استاندار خراسان شمالی: ترویجِ فرهنگِ «اهدای کتاب» زمینه‌ساز توسعه کتاب و کتابخوانی است استاندار خراسان شمالی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با تأکید بر ترویجِ فرهنگِ اهدای کتاب از اجرای طرح «گلریزان کتاب» به همت مردم فرهنگی و انقلابی استان خبرداد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این استان  در سال ۹۷ با حضور استاندار خراسان شمالی، معاون سیاسی امنیتی استاندار، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فرمانداران و  سایر مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در محل سالن جلسات استانداری برگزارشد.

محمدرضا خباز، استاندار خراسان شمالی در این جلسه از اجرای طرح گلریزان کتاب با حرکت جهادی مردم  که در زمان جنگ  با اهدای ملزومات دارویی این روحیه را نشان دادند خبر داد و گفت: مردم می توانند بخشی از کتاب های شخصی خود  را در اختیار اداره کل کتابخانه ها قرار دهند تا قفسه های کتابخانه های عمومی تجهیز شود.

استاندار خراسان شمالی بر ترویج  فرهنگ اهدای کتاب تأکید کرد و افزود: لازمه  توسعه و ترویج فرهنگ  مطالعه و کتابخوانی، آماده بودن خوراک آن یعنی کتاب است که مردم می توانند با  اهدای کتاب‌های خوانده شده به کتابخانه های عمومی، عموم مردم را از لذت شیرین  مطالعه  بهره‌مند سازند.

 وی اظهار داشت: در گام نخست برای اجرای این طرح مسئولان پیشقدم شوند و کتابهای کتابخانههای خود را اهدا کنند  که البته نیازمند تبلیغات در صداوسیمای استان نیز هستیم.

 خباز بیان کرد: کم مطالعه کردن در ایران جای افتخار ندارد و گران بودن یا در اختیار نبودن کتاب می تواند دلایل اصلی این امر باشد و این در حالیست که دین اسلام با خواندن شروع شده لذا شایسته یک فرد مسلمان نیست که از این موضوع غفلت کند.

استاندار خراسان شمالی  بهترین حالات زندگی هر فردی را زمان مطالعه دانست و ادامه داد: کتابخوانی منجر به افزایش رشد فکری، معنوی و اجتماعی می شود و باید شرایطی فراهم شود که کتاب، بیشتر در دسترس و اختیار مردم قرار گیرد که یکی از پیشنهادها، جذب کتاب های کتابخانه های شخصی شهروندان است.

محمدرضا خبّاز از توسعه فضاهای فرهنگی و کتابخانه ای استان در مقایسه با میانگینِ کشوری خبر داد و در ارتباط با عدم پرداخت سهم قانونی برخی شهرداری ها برای کتابخانه های عمومی خاطرنشان کرد: حداکثر یکماه برای شهرداریها تعیین شده تا سهم قانونی نیم درصدی از درآمدهای خود به کتابخانههای عمومی را پرداخت کنند پس از این مهلت با آنان برخورد قانونی می شود.

 علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان  در این نشست، پرداخت سهم نیم درصد را جزو وظایف قانونی شهرداری‌ها برشمردو خاطرنشان ساخت:با مدیریت و همکاری بسیار خوب اداره کل امور شوراها و شهرداری‌ها اقدامات بسیار خوبی در استان صورت گرفته که نیازمند استمرار و عنایت بیشتر می باشد.


جهانی درباره جانمایی برای ساخت کتابخانه شهر آوا گفت: رویکرد دولت، ایجاد کتابخانه در همه شهرها است و شهر آوا، تنها شهر استان است که کتابخانه ندارد و البته تنها شهری است که سهم کتابخانه ها از نیم درصد درآمد عوارض شهرداری را بطور کامل پرداخته است و درخواست ما، واگذاری فضایی برای راه اندازی کتابخانه در این شهر است که الحمد لله به همت شهردار و اعضای شورای شهر مکانی در حال بازسازی و تکمیل است.
وی ساخت کتابخانه در «بک پولاد» و «یکه سعود» را از مصوبات سفر دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی به شهرستان مرزی راز و جرگلان دانست و گفت: همچنین تهیه  و تجهیز کتابخانه سیار و برگزاری کلاس‌های آموزشی در شهرستان از دیگر مصوبات جلسه شورای معاونین نهاد می باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی افزود: شهرستان مرزی رازوجرگلان با مصوبات اخیر صاحب ۶ باب کتابخانه خواهدشد.

واگذاری کتابخانه گلستان‌شهر توسط راه و شهرسازی، اخذ مجوز پایان کار و استحکام بنا توسط بنیاد مسکن و دفتر فنی استانداری، ایجاد کتابخانه در شهر آوا و جشن گلریزان کتاب  از دیگر مصوبات جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان بود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 212