صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1

2

3

4

5

6
1397/7/9 دوشنبه با هدف ارتقای مهارت‌های کتابداران علاقه‌مند حوزه کودک و نوجوان؛ دوره «هم افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» در خراسان شمالی برگزار شد دوره هم افزایی مهارت های قصه گویی ویژه کتابداران علاقه‌مند حوزه کودک و نوجوان استان با هدف افزایش توانمندی این کتابداران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی، دوره هم افزایی مهارت های قصه گویی ویژه کتابداران علاقه‌مند  در حوزه کودک و نوجوان استان ، سوم و چهارم مهرماه ، با تدریس شهیندخت موسی زاده، مدرس این دوره در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی دهخدا بجنورد برگزار شد.

علی‌محمد جهانی، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان در ابتدای این دوره با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی این استان، گفت: استان خراسان شمالی دارای 48 باب کتابخانه عمومی نهادی  است که 100 درصد  آنها دارای بخش کودک مستقل هستند؛ این کتابخانه‌ها طی سال های گذشته به تجهیزات و امکانات مناسبی مجهز شده‌اند و امروز برنامه‌هایی متنوع از سوی کتابداران استان جهت جذب مردم به کتابخانه‌ها انجام می‌شود.

جهانی تجهیز و شاداب سازی بخش کودک کتابخانه های عمومی را یکی از اولویت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان عنوان کرد و گفت: سعی ما این است که با فضاسازی مناسب، محیط را برای کودکان دل‌نشین و خاطره‌انگیز سازیم. در واقع تلاش می‌کنیم با انجام فعالیت‌هایی ازاین‌دست،‌ به‌صورت غیرمستقیم کودکان را به حضور در فضای کتابخانه ترغیب کنیم؛ چراکه معتقدیم تجربه دوستی با کتاب در فضایی دل‌نشین، در ذهن کودک ثبت ‌شده و آثار آن در زندگی وی نمود می‌یابد.

 وی مهم‌ترین وظیفه یک کتابدار  را ترغیب کودک به حضور در کتابخانه دانست و افزود: شما کتابداران با همت و تلاشتان بایست  انگیزه و اشتیاق به دانایی را درکودکان بیدار کنید  که در این میان توجه به قصه گویی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، چراکه گاهی یک قصه می تواند تاثیراتی بر زندگی و آینده یک کودک بگذارد که ساعت‌ها آموزش از آن عاجز است. بر این اساس قصه ها می توانند از نظر تربیت اجتماعی، عاطفی و اخلاقی در کودکان و  نوجوانان نیز موثر واقع شوند.

در ادامه شاهدخت موسی زاده، مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان، با تأکید بر ضرورت آشنایی کتابداران با قصه گویی و ابزارهای مختلف آن، عنوان کرد: قصه گویی ابزاری قدرتمند برای تعامل با مخاطب و کتابخانه بستری مناسب برای این آموزش‌ها است. معتقدم که کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز تعالی انسان، می توانند موجب پرورش کتابخوانان و ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی شوند.

وی با اشاره به آثار مثبت مطالعه و دوستی با کتاب بر زندگی افراد،‌ تصریح کرد: فواید مطالعه در زندگی افراد قابل‌انکار نیست؛ اگر عادت به کتاب‌خوانی در کودکان نهادینه شود،‌ همواره کتاب را مرجع قرار داده و در حل مسائل خود به آن رجوع می کنند.

موسی زاده با ارائه تاریخچه‌ای از قصه گویی، به کاربرد آرایه های گوناگون کلامی در بیان قصه گو و ویژگی های مختلف وی پرداخت و با برشمردن خصوصیات مخاطب قصه، به ارائه مولفه های گوناگون یک داستان مناسب اشاره کرد.

گفتنی است؛ 50 کتابدار علاقه‌مند در حوزه کودک و نوجوان به مدت دو روز بصورت تئوری و  اجرای کارگاهی در این دوره آموزشی شرکت کردند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 287