صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1
1397/7/8 يكشنبه عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد تأکید کرد؛ کتابخانه مرکزی بجنورد ظرفیتی بی‌نظیر برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی محسن نوکاریزی، استاد پیشکسوت حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، کتابخانه را مرکز اصلی توسعه فکری در جامعه دانست و گفت: افتتاح کتابخانه مرکزی بجنورد می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد مرکزی بی‌نظیری در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در منطقه باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی بجنورد (آیت‌الله مهمان‌نواز) با مساحت هزار و ۲۵ متر مربع و زیربنای ۴ هزار و ۲۵ متر مربع در سه طبقه، شنبه دهم شهریورماه، با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همچنین شماری از مسئولین و چهره‌های فرهنگی و دانشگاهی کشور، افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

محسن نوکاریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی طی گفت‌وگویی در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه کتابخانه مرکزی بجنورد (آیت‌الله مهمان‌نواز) عنوان کرد: ما برای دست‌یابی به توسعه، نیاز به امکانات و تجهیزات توسعه داریم. یک بُعد از توسعه، توسعه مادی یا فیزیکی و بُعد دیگر آن معنوی یا فکری است. شاید در ۴۰ سال اخیر به لحاظ توسعه فیزیکی بسیار پیشرفت کرده باشیم، اما از بعد فکری توسعه، به اندازی بعد فیزیکی آن پیشرفت نکرده‌ایم.

کتابخانه مرکز اصلی توسعه فکری جوامع

وی افزود: اگر در توسعه جامعه با نگاه تک بعدی و پیشرفت مادی پیش برویم، هرگز نمی‌توانیم به توسعه دست پیدا کنیم، چرا که مفهوم توسعه در توسعه فیزیکی نیست، بلکه بال اصلی توسعه جامعه، توسعه فکری آن است و مرکز اصلی توسعه فکری هر جامعه کتابخانه‌ها هستند. در نتیجه من تأثیر راه اندازی کتابخانه مرکزی بجنورد را هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ فکری بسیار مهم و قابل تقدیرمی‌دانم، چراکه ما بدون داشتن چنین مراکزی هرگز به سمت توسعه پیش نخواهیم رفت.

نوکاریزی کتابخانه مرکزی بجنورد را کتابخانه‌ای مجهز با استانداردهای بالای خدمت‌رسانی توصیف کرد و گفت: به دلیل حوزه تخصصی فعالیتی که دارم، بخش‌های مختلف این کتابخانه و به خصوص منابع آن را از نزدیک ملاحظه و بررسی کردم. همچنین من در شهرهای مختلف کشور و حتی خارج از کشور، کتابخانه‌های مختلفی به خصوص کتابخانه‌های عمومی را دیده‌ام. به نظرم کتابخانه مرکزی بجنورد یکی از مجهزترین کتابخانه‌های عمومی کشور است که می‌تواند با فعال کردن ظرفیت‌های پیش‌بینی شده، جایگاه بی‌نظیری در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در منطقه داشته باشد.

استانداردهای بالای کتابخانه مرکزی بجنورد

مشاور علمی پژوهشی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی، ادامه داد: به واسطه آشنایی با کتابخانه مرکزی آستان قدس به عنوان یک کتابخانه منحصر به فرد، امروز می‌توانم بگویم کتابخانه مرکزی بجنورد (آیت‌الله مهمان‌نواز) فارغ از بحث منابع می‌تواند همپای کتابخانه آستان قدس رضوی به شمار رود؛ واحدها و بخش‌های مختلفی که ما در این کتابخانه پیش‌بینی شده و همچنین طراحی فوق‌العاده فضاها در این کتابخانه، در سطح بسیار بالایی از استانداردهای کتابخانه‌ای قرار دارد.

این عضو هیأت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، گفت: این کتابخانه در کنار تمام بخش‌های اصلی یک کتابخانه شامل بخش‌های فنی، مخزن، سالن‌های مطالعه، کودک و نوجوان و غیره دارای بخش‌های دیگری مانند بخش نابینایان، گالری تصاویر، تالار نشریات، خدمات اینترنتی و سایر بخش‌های متنوع دیگر که در شأن یک مرکز استان است، در این کتابخانه وجود دارد. همچنین علاوه بر پیش‌بینی بخش‌های مختلف، طراحی فوق‌العاده فضای کتابخانه از نظر اندازه، چیدمان و مبلمان در نوع خود بی‌نظیر است.

حاکم شدن تفکری نوین در مدیریت کتابخانه‌های عمومی

وی حاکم شدن تفکری نوین در کتابخانه‌ها را مهم‌ترین دستاورد دوره جدید مدیریتی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد و گفت: من همواره فعالیت کتابخانه‌های عمومی طی ۳۰ سال گذشته را دنبال می‌کردم. در مقاطعی کتابخانه‌ها آنچنان فعال نبودند و به این مراکز فرهنگی اهمیت چندانی نمی‌دادند. خوشبختانه در دوره جدید نهاد که با مسئولیت جناب آقای مختارپور آغاز شده و ادامه پیدا کرده است، تفکر و دیدگاه حاکم نسبت به توسعه کتابخانه‌های عمومی را تفکری فوق‌العاده‌ای و در سطح استانداردهای بین‌المللی می‌بینم.

نوکاریزی ادامه داد: اعتقاد دارم که برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با حاکم شدن تفکری نوین بر کتابخانه‌های عمومی، شاهد راه‌اندازی و توسعه چنین مراکزی هستیم و خواهیم بود؛ به طوری امروز کتابخانه مرکزی بجنورد، فردا کتابخانه مرکزی مشهد و در آینده‌ای نزدیک شاهد افتتاح کتابخانه‌هایی این چنین در سایر مراکز استان‌ها خواهیم بود. لازمه یک کشور مانند ایران با قدمت فرهنگی و تاریخی بیش از ۲۵۰۰ سال، چنین مراکزی است و استقرار این نگاه نوین در حوزه کتابخانه‌ها، برای جامعه ما جای تبریک دارد.

این استاد دانشگاه ضمن تقدیر از تمام دست‌اندرکاران ساخت و راه‌اندازی کتابخانه مرکزی بجنورد (آیت‌الله مهمان‌نواز) گفت: خواهش من از مردم بجنورد و استان خراسان شمالی این است که با فراهم شدن چنین ظرفیتی در محل زندگی خود، بیش از پیش به امر مطالعه و کتابخوانی توجه کنند. اگر ما می‌خواهیم به سمت توسعه یافتگی برویم باید به کتاب و کتابخانه‌ها توجه کنیم و باید به جای اینکه وقت خودمان را به بطالت  بگذرانیم با حضور در این مراکز، آینده خود، فرزندان خود و جامعه خود را بسازند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 116