صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1
1397/8/15 سه‌شنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی؛ نگاه فرهنگی شهردار بجنورد در توسعه فضای کتاب و کتابخوانی قابل تقدیراست رئیس شورای اسلامی و شهردار بجنورد در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر به حمایت از ترویج کتابخوانی و ایجاد بستر برای نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در مرکز استان خراسان شمالی تاکید کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، عصر دیروز  شصت و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بجنورد در ارتباط با مباحث فرهنگی شهر و همزمان با فرارسیدن هفته کتاب  با حضور علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ روح الله براتیان،   شهرداربجنورد؛ مهدی محمدی، رئیس شورای اسلامی  شهر و سایر اعضای شورا در محل سالن جلسات شورای اسلامی شهر بجنورد برگزارشد.

 علی‌محمد جهانی در این جلسه با اشاره به اینکه  مهمترین راهکار ارتقا فرهنگی شهر و شهروندان، تعامل و همکاری شهرداری با کتابخانه های عمومی است، گفت:  شهروندانی که اهل کتاب و مطالعه باشند از سطح آگاهی و قانون مداری بالایی برخوردارند که این عاملی مهم برای توسعه شهر و تسهیل در ارائه خدمات عمومی در مناطق شهری و روستایی است.

جهانی افزود: کتابخانه های عمومی بعنوان نهاد فرهنگی تاثیرگذار برای توسعه همه جانبه و رشد و ارتقای فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی نقشی مهم و ملموس دارد و مطالعه کتابخوانی که یک فرهنگ و عادت خوب می باشد،  زمینه ساز توسعه فرهنگی و سایر حوزه ها در شهر است.

وی  با تقدیر و تشکر از نگاه فرهنگی شهردار بجنورد به مقوله توسعه کتاب و کتابخوانی عنوان کرد:  انتظار می‌رود اعضای شورای اسلامی شهر بیشتر وارد مباحث فرهنگی شوند تا توسعه فرهنگی بیش از پیش در مرکز استان اتفاق بیفتد وکتابخوانی به عنوان یک فرهنگ عمومی قالب شناخته شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی خواستار واگذاری دو مجموعه فرهنگی شهرداری به اداره کتابخانه ها شد و افزود: هم اینک ۲ کتابخانه تحت مدیریت شهرداری اداره می شوند که  اگر در اختیار نهاد کتابخانه‌ها باشد، قطعا  کیفیت  خدمات دهی آن بیشتر خواهدشد.

روح‌الله براتیان، شهردار بجنورد در ادامه  این نشست گفت: ارتقا فرهنگ کتاب و کتابخوانی رسالتی همگانی است که حمایت همه دستگاهها را می طلبد و شهرداری بجنورد در این راستا هیشه تعامل سازنده‌ای با دستگاههای فرهنگی بویژه کتابخانه های عمومی داشته است.

براتیان  ضمن اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتابخوانی، وجود فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از شرایط داشتن شهروند سالم عنوان کرد و افزود: مدیریت خدمات شهری باید در تمام حوزه ها ورود پیدا کند، مردم ولی نعمت ما هستند و ما موظفیم در راستای ارتقا فرهنگ شهرنشینی تلاش کنیم .

وی در ادامه  برای واگذاری مدیریت ۲  مجموعه «الغدیر» و «دانشوران» این شهر به نهاد کتابخانه های عمومی، البته با حفظ مالکیت، اعلام آمادگی کرد.
روح الله براتیان گفت: با توجه به اینکه ما در این کتابخانه ها نیروی تخصصی نداریم، واگذاری می تواند این مراکز را به خزانه بزرگ کتاب استان وصل کرده و دسترس مردم به آنها را ممکن تر سازد.

شهردار مرکز استان نقش شهرداری  و اعضای شورای اسلامی شهر بجنورد را در راه‌اندازی کتابخانه مرکزی(حضرت آیت‌الله مهمان‌نواز) را غیر قابل انکار دانست و اظهار داشت: علاوه بر واگذاری رایگان زمین این کتابخانه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان پیگیری مصوبات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به استان نیز نهایت تلاش را انجام دادیم.

مهدی محمدی، رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز  ترویج فرهنگ دوستی با کتاب را نیاز همیشگی جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان برشمرد و گفت: باید با برنامه ریزی های جامع و کلان، زمینه را برای پیوند ناگسستنی افراد با کتاب فراهم آورد و این فرهنگ اصیل را که مصون بخش جامعه در برابر تهاجمات گوناگون فرهنگ های بیگانه و یا بی ریشه است، ترویج کرد.

محمدی با اشاره به حمایت این نهاد از برنامه های فرهنگی و هنری تصریح‌کرد: باید تمام اقدامات لازم صورت گیرد تا امسال عنوان پایتخت کتاب ایران نصیب مرکز استان خراسان شمالی شود.
وی افزود: شورای پنجم به عنوان یک سیاست جدی ماهانه مبلغ ثابتی را برای حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری در نظر گرفته است که  چاپ و نشر ۱۲ عنوان کتاب  از اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  خراسان شمالی نیز در این جلسه  با بیان اینکه شرایط خراسان شمالی و شهر بجنورد به لحاظ سرانه مصرف فرهنگی خاص است، اظهار داشت: بر این اساس باید سرمایه گذاری فرهنگی در این استان رونق بیشتری بگیرد.
فرخنده با اشاره به اتفاقات خوب در حوزه کتابخانه‌ای استان در سال جاری، اظهار داشت: کسب رتبه اول سرانه فضای مطالعه در کشور به نسبت جمعیت نشان دهنده توجه مردم به مطالعه است.
وی افزود: در بحث روستاهای دوستدار کتاب نیز ۲ روستای اسپیدان (بجنورد) و بزنج (اسفراین) در ردیف ۱۰ روستای برتر کشور از بین یکهزار و ۳۰۰ روستا قرار گرفتند که اسپیدان رتبه اول را کسب کرد.
فرخنده با بیان اینکه دایره فعالیت های کتابخوانی در حوزه فرهنگ با راه اندازی باشگاه های کتاب گسترده تر شده، گفت: بجنورد، سال گذشته برای نخستین بار نامزد عنوان پایتخت کتاب کشور شد که امیدواریم در سال های آینده تداوم یابد.


بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 358