خبرهای روز
1397/12/28 سه‌شنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی؛ افتتاح کتابخانه مرکزی بجنورد در شهریور ۹۷، آغاز بهار کتابخانه‌ها بود مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با اشاره به رشد فضای کتابخانه‌ای با افتتاح کتابخانه‌ مرکزی بجنورد و چندین کتابخانه شهری و روستایی در سال ۹۷، از آینده روشن کتابخانه‌های عمومی در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن ابراز خرسندی از اینکه کتابخانه‌های عمومی سال بسیار درخشانی را به پشتوانه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور سپری کردند، گفت: تا پایان سال 97 قریب به ۴۸ هزار نفر به عضویت در ۶۲ باب کتابخانه عمومی استان درآمده اند و حدود ۹۰۰ هزار جلد کتاب امسال از کتابخانه‌ها به امانت گرفته شده است. در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد.

جهانی به برگزاری باشکوه هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: افتتاح کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد  و کتابخانه مرکزی آشخانه به همت دبیرکل نهاد و مجموعه ستاد و نیز کتابخانه های روستایی غلامان، کلاته ابریشم(اولین کتابخانه اهل سنت استان) در شهرستان رازو جرگلان، کتابخانه  روستایی جوشقان در شهرستان اسفراین و کتابخانه روستایی دشت در شهرستان گرمه، فضای کتابخانه‌ای استان را بیش از ۵۰ درصد افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: ۳ باب کتابخانه شهری در چناران شهر، حصار گرمخان و درق و ۷ باب کتابخانه روستایی در بیدک، ارکان، قلعه جق، رباط، خرق، چهاربید و تازه قلعه در مرحله نهایی هستند و در بهار ۹۸ انشاالله به بهره برداری می رسند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی عنوان کرد: خوشبختانه جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی در استان در سال ۹۷ رشد بیش از ۴۰۰ درصدی داشت و تعداد ۸۳ جلسه با کیفیت بسیار مناسب با حضور حداکثری اعضا و در رأس آنها استاندار  در ۲ جلسه انجمن استان برگزار شد.

جهانی عنوان کرد: خراسان شمالی به برکت افتتاح کتابخانه مرکزی شاهد حضور پر خیر و برکت دبیرکل نهاد به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان و مدیران کل ستادی نهاد بود. جلسه ای در روستای مرزی کلاته ابریشم شهرستان راز و جرگلان برگزارشد که راه اندازی کتابخانه سیار در منطقه، احداث ۳ باب کتابخانه روستایی در بک پولاد، یکه صعود و گرکز، تشکیل کار گاه آموزشی و همچنین اهدای کتاب به فعالان ترویج فرهنگ کتابخوانی شهرستان از مصوبات شورای معاونین در حوزه ارتقای سلامت اجتماعی بود. خوشبختانه زمین ساخت کتابخانه‌ها اهدا شد و همچنین کارگاه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در ۳ منطقه کلاته ابریشم، غلامان و شهرراز  برگزار و از طرف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بسته های اهدایی کتاب  برای موسس کتابخانه های خانگی رازو جرگلان ارسال شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه خیرین و مشارکت‌ها و همچنین عقد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی افزود: در سال ۹۷ قدم های ارزنده ای در جذب خیرین برداشته شد که شاخص ترین آنها اهدای زمین کتابخانه توسط هادی قوامی، نماینده مردم شهرستان اسفراین در مجلس شورای اسلامی برای ساخت کتابخانه در روستای دوستدار کتاب بزنج بود. همچنین اهدای زمین برای ساخت کتابخانه در روستای گرکز توسط دهیاری روستا و اهدای کمک های نقدی و تجهیزات کتابخانه‌ای از دیگر کمک های خیرین در سال ۹۷ بود.

جهانی همچنین تصریح کرد: در سال ۹۷ تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی و ادارت کل ورزش و جوانان و میراث فرهنگی و گردشگری، جهاد دانشگاهی و دانشگاه فرهنگیان استان امضا شد.

 وی به برنامه‌ها و  فعالیت های فرهنگی مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان نیز در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی  بالغ بر ۳۴ هزار نفر در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال از استان ما شرکت کردند و بالغ بر ۱۵ میلیون جایزه نقدی و غیر نقدی به برگزیدگان اهدا شد.

جهانی افزود: ۳۷۱ نشست کتاب خوان مدرسه ای و کتابخانه ای، ۶۰۰ مسابقه مکتوب کتابخوانی، نقاشی، نویسندگی، ۳۷۰ نشست جمع خوانی کتاب در سطح کتابخانه های عمومی و بالغ بر ۶۰۰ نشست قصه گویی از فعالیت های کتابخانه های عمومی شهری و روستایی استان در سال ۹۷ است.  

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان درخشش روستای های استان خراسان شمالی در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور را ستودنی دانست و ادامه داد: سه  نفر از همکاران کتابدار استان نیز از مرحله منطقه ای به مرحله ملی جشنواره قصه گویی که اردیبهشت ماه سال ۹۸ در یزد برگزار می شود، راه یافتند.

وی در پایان افزود: آخرین رویداد فرهنگی سال ۹۷ به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی و در قالب طرح ملی کتابخانه گردی در ۵ کتابخانه تازه تاسیس شده استان (کتابخانه مرکزی بجنورد، کتابخانه شهید بهشتی آشخانه،  و کتابخانه شهید مراد باتجربه شهر غلامان و دو کتابخانه روستایی کلاته ابریشم از توابع شهرستان رازو جرگلان و کتابخانه شهدای جوشقان از توابع شهرستان اسفراین) با حضور خیل مشتاقان کتاب و کتابخوانی برگزار شد.