خبرهای روز


1398/2/24 سه‌شنبه فرماندار اسفراین؛ توسعه بدون مطالعه ، علم و آگاهی رقم نمی خورد فرماندار شهرستان اسفراین در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی اسفراین ضمن تاکید بر ترویج فرهنگ کتابخوانی اظهار داشت: توسعه بدون مطالعه ، علم و آگاهی رقم نمی خورد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، نخستین جلسه انجمن کتابخانه ‌های عمومی اسفراین با محوریت نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی و با حضور علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ طاهر رستمی، فرماندار  و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسفراین و دیگر اعضا در محل متابخانه عمومی امام خمینی اسفراین برگزارشد.
رستمی در این جلسه توجه به مطالعه و کتاب و کتاب خوانی را از راههای مهم توسعه فرهنگی جوامع امروز بشری برشمرد و گفت:متاسفانه با گسترش فضای مجازی به سمت دور شدن و فاصله گرفتن از کتاب پیش می رویم و از دانش و بینش فاصله می گیریم .

وی استفاده از فضای مجازی در عصر کنونی را یکی از دلایل کاهش سطح مطالعه در بین مردم عنوان کرد و گفت: در فضای مجازی با اقیانوسی از اطلاعات محدود روبرو هستیم که ذهنمان را دچار آشفتگی می کند و سوادی به دانسته های ما نمی افزاید .
فرماندار اسفراین ضمن تاکید بر احیا فرهنگ کتابخوانی گفت: توسعه بدون مطالعه ، علم و آگاهی رقم نمی خورد  و این فرهنگ در کشورهای توسعه یافته با شیوه های نوین ترویج یافته است .
رستمی با ارائه پیشنهاد راهکارهای عملی در جهت ترغیب کارمندان و تحصیل کرده گان برای احیای فرهنگ کتابخوانی افزود: برای رسیدن به این هدف و بستر سازی فرهنگی یک برنامه ریزی صحیح و منطقی لازم است که با ارائه راهکارها فرهنگ کتابخوانی در جامعه نهادینه شود .
وی ادامه داد: یکی از این راهکارها برگزاری مسابقات فرهنگی ، و معرفی کتابهای جدید سال است و بالطبع آن ترویج فرهنگ کتابخوانی ،مردمی کردن و ایجاد انگیزه در افراد جامعه است .
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اسفراین با بیان این مطلب که اسفراین مهد مشاهیر و مفاخر بنام است اظهار داشت : برگزاری هرگونه همایش و یا بزرگ داشتی باعث می شود که اسفراین به سایر نقاط شناسانده شود.
فرماندار اسفراین در ادامه از بهره برداری ساختمان مرکزی کتابخانه عمومی شهرستان اسفراین در سال جدید خبر داد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی نیز با بیان این مطلب که بیشترین تعداد کتابخانه های عمومی استان در شهرستان اسفراین دایر است اظهار داشت : اسفراین شهرستان اول در استان خراسان شمالی از نظر تعداد کتابخانه های عمومی بوده و در چند سال اخیر در جشنواره کتابخوانی رضوی نیز رتبه نخست را کسب کرده است .
جهانی با اشاره به برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی به  همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خواستار همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی شهرستان با پیگیری و نظارت فرماندار شد و از تلاش مردم فهیم و فرهنگی اسفراین جهت درخشش  در سه دوره گذشته این جشنواره قدردانی کرد.

 جهانی اضافه کرد : با توجه به اینکه اسفراین مهد مشاهیر و مفاخر بزرگ چه در قدیم و چه در عصر کنونی است لازم است نسبت به تهیه بانک جامع هنرمندان نیز اقدام شود .