يكشنبه 1 ارديبهشت 1398   14:59:42


خبرهای روز
اخبار شهرستانها
گزارش تصویری
تازه ها
با مشارکت مردم باب الرضا(ع) در پویش بهار مهربانی؛
هدایا و کمک‌های فرهنگی کارکنان، کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در قالب پویش «بهار مهربانی» به استان گلستان ارسال شد.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌شمالی در هفته اول اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
در سال 97؛
كارشناس آمار اداره كل كتابخانه هاي عمومي خراسان شمالي گفت: شهرستان جاجرم رتبه نخست شاخص میزان استفاده اعضا از مجموعه را در سال 97 به خود اختصاص داد .
پویش« بهار مهربانی» در کتابخانه مرکزی بجنورد؛
مسئول کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد گفت: کتابداران و اعضا کتابخانه عمومی مرکزی بجنورد در پویش بهار مهربانی شرکت کردند.
کتابدار کتابخانه شهید بهشتی آشخانه:
مهدی‌قاسم‌پور صحنه‌های پراحساس همراهی کودکان در پویش «بهار مهربانی» و استقبال روزافزون آنها برای حضور در برنامه‌های بخش‌های کودک را نتیجه مستقیم دوراندیشی و برنامه‌ریزی نهاد در استقرار و تثبیت این بخش‌ها در کتابخانه‌های عمومی دانست.
با گذشت چند روز از آغاز طرح حمایتی نهاد برای مردم مناطق سیل‌زده صورت گرفت؛
جمعی از چهره‌های سرشناس فرهنگی کشور همزمان با آغاز فعالیت پویش «بهار مهربانی» توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حمایت خود را از اجرای این طرح اعلام کردند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خبرداد؛
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: کتابخانه‌های عمومی استان در راستاي رسالت انساني و فرهنگي و به منظور تسلّي دل غم‌ديدگان بویژه كمك به كودكان آسيب‌ديده، پايگاه‌های جمع آوري كتاب و اسباب بازي‌هاي قابل استفاده را در 52 کتابخانه سطح استان راه اندازی کردند.
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فاروج گفت: بعد از ایجاد پایگاه جمع آوری اسباب بازی برای بچه های سیل زده، اعضای کودک با حضور پرشورشان بر رونق این پایگاه افزودند.
با هدف امدادرسانی؛
بیش از ۷۰۰ کتابدار برای حضور در مناطق سیل زده و اجرای برنامه های فرهنگی اعلام آمادگی کردند
هادی آشتیانی تشریح کرد؛
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به منظور تأمین نیازهای روحی و روانی هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل، اقدام به جمع‌آوری و ارسال کتاب و اسباب‌بازی و همچنین اعزام کارکنان داوطلب نهاد برای ارائه خدمات فرهنگی و امدادی در این مناطق کرده است.
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌شمالی در هفته پایانی فروردین‌ماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
هموطنان در صورت تمایل می‌توانند کتاب‌ها و اسباب بازی‌های اهدایی قابل استفاده(در حد نو) خود را به نزدیکترین کتابخانه عمومی محل زندگی خود تحویل دهند.
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بجنورد مطرح کرد:
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در دیدار با فرماندار شهرستان بجنورد خواستار پیگیری رفع مشکلات کتابخانه‌های مرکز استان شد.
درپی امضای تفاهمنامه میان نهاد و بنیاد علوی صورت می‌گیرد؛
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و بنیاد علوی با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و توانمندسازی مستضعفان و محرومین جامعه با محوریت کتابخانه‌های عمومی در مناطق محروم و توسعه خدمات کتابخانه‌ای در این مناطق، تفاهمنامه همکاری امضاء کردند.
با هدف ارتقاء شاخص های کتابخانه‌ای در سال 98 برگزارشد؛
نخستین نشست کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان بجنورد در سال 98 با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در محل کتابخانه مرکزی بجنورد برگزارشد.
همزمان با آغاز اعيادشعبانيه وروز هنر انقلاب اسلامی؛
مسئول کتابخانه عمومی امام حسین(ع) روستای قره مصلی شهرستان مانه و سملقان از برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی همزمان با آغاز اعيادشعبانيه و 20 فروردین روز هنر انقلاب اسلامی با حضور اعضای کودک و نوجوان کتابخانه خبرداد.
کارگاه آموزشی مهارت های کامپیوتری با همکاری سازمان فنی و حرفه ای شهرستان گرمه و کتابخانه عمومی علامه طباطبایی روستای دشت ویژه رده سنی بزرگسال با هدف افزایش مهارت های کامپیوتری برگزار شد.
با معرفی پنج اثر؛
کتاب‌های «برادر من تویی»، «به نام یونس»، «پری‌دخت»، «حدیث­ پیمانه» و «مهربان‌ترین پیامبر» در قالب طرح کتاب خوان فروردین ماه ۱۳۹۸ برای استفاده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی معرفی شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی؛
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با اشاره به رشد فضای کتابخانه‌ای با افتتاح کتابخانه‌ مرکزی بجنورد و چندین کتابخانه شهری و روستایی در سال ۹۷، از آینده روشن کتابخانه‌های عمومی در این استان خبر داد.
ماهنامه ارمغان با گستره 5 استان خراسان شمالی، رضوی، مازنداران، سمنان و گلستان با انعکاس اخبار و رویدادهای کتابخانه‌ها، گام ارزنده ای در اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی کشور برداشته است.
در راستای تحقق شعا ر «من انقلابی ام » رهبرمعظم انقلاب ؛
همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در راستای تحقق شعار من انقلابی ام از طرف رهبر معظم انقلاب مسابقه دانش انقلاب ویژه اعضای کودک و نوجوان کتابخانه پیاکبر اعظم(ص) گرمه برگزار شد .
کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در هفته پایانی اسفندماه 1397، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی هستند.
بمناسبت بزرگداشت سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی؛
به مناسبت بزرگداشت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه عمومی کشور یک دوره مسابقه ساخت کاردستی خلاقانه بین اعضای کودک و نوجوان کتابخانه شهدا گرمه برگزار شد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فاروج گفت: کتابدار کتابخانه فاطمه الزهرا(س) روستای نجف آباد این شهرستان در جشنواره بازی های بومی محلی استان برگزیده شد.
کتابدار کتابخانه عمومی مرکزی بجنورد گفت : همزمان با روز دوشنبه های شاد کودکانه،کودکان عضو کتابخانه مرکزی بجنورد تعدادی از بازی های بومی ،محلی و سنتی خراسان شمالی را در محل بخش کودک کتابخانه بازی کردند.
مسئول کتابخانه مرکزی بجنورد خبرداد؛
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی و جمعی از نویسندگان و هنرمندان بجنوردی،نشست کتاب‌خوان ویژه دوستداران کتاب در آیین کتابخانه گردی کتابخانه مرکزی بجنورد برگزارشد.
حجت الاسلام والمسلمین صداقتی، نماینده ولی فقیه در سپاه جواد الائمه(ع) شهرستان رازو جرگلان با حضور در کتابخانه مرکزی عمومی آیت الله مهمان نواز بجنورد از این کتابخانه بازدید کرد.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی:
رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی با حضور در کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد در نخستین ساعات روز کتابخانه گردی، مسئولین و مردم گنجینه فرهنگ‍ها را به میهمانی کتابخانه ها دعوت کرد.
بخشی از برنامه‌های هفته سوم اسفندماه کتابخانه‌های عمومی اعلام شد؛
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی در هفته سوم اسفندماه از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
محمدرضا معموری، فرماندار شهرستان مانه و سملقان در روز کتابخانه‌گردی با حضور در کتابخانه عمومی شهید بهشتی آشخانه از بخش‌های مختلف این کتابخانه بازدید کرد.
کتابخانه گردی؛
جمعی از مسئولین و مدیران کل دستگاه های فرهنگی استان خراسان شمالی با حضور در کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد، در آیین کتابخانه گردی این استان شرکت کردند.
هزمان با آیین کتابخانه گردی خراسان شمالی؛
همزمان با روز کتابخانه گردی؛
همزمان با روز کتابخانه گردی؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی خبر داد:
به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های کشور، 5 کتابخانه در استان خراسان شمالی میزبان طرح ملی کتابخانه گردی خواهند بود.
تکلیف معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در جلسه انجمن استان؛
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان بر تسریع در تکمیل و واگذاری کتابخانه گلستان شهر به کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد.
با اعلام اسامی 7 منتخب جشنواره؛
هشتمین جشنواره منطقه ای قصه‌گویی نهاد در خراسان رضوی با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.
مسئول کتابخانه عمومی شیخ شکرانی زرق آباد شهرستان اسفراین گفت: 2 نفر از اعضای فعال این کتابخانه با شرکت در سومین دوره جشنواره با خدا حرف بزن در بخش خوشنویسی برگزیده شدند.
همزمان با ولادت حضرت فاطمه (س) از برگزیدگان جشنواره مادران قصه گو کتابخانه مرکزی توسط فرماندار، اعضا انجمن کتابخانه ها و مدیر کل کتابخانه های خراسان شمالی تقدیر بعمل آمد.
بخشی از برنامه‌های هفته دوم اسفندماه کتابخانه‌های عمومی اعلام شد؛
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی در هفته دوم اسفندماه از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمه در راستای ترویج فرهنگ نماز، اقدام به برپایی نماز جماعت در محل کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص ) گرمه کرد.
امام جمعه فاروج با حضور در کتابخانه عمومی ملاصدرا ، از فضای کتابخانه بازدید کرده و پیشنهادات خود را برای تعامل بیشتر بین اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان و ستاد نماز جمعه ارائه کرد.
به همت کتابخانه عمومی رسالت زوارم برگزارشد؛
جشن بزرگ ولادت با سعادت بانوی دو عالم و گرامیداشت روز مادر همراه با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و پذیرایی از اعضا در محل کتابخانه عمومی رسالت زوارم شیروان برگزارشد.
به مناسبت ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س) صورت گرفت؛
مسئول کتابخانه عمومي امام حسين (ع) روستای قره مصلی شهرستان مانه و سملقان گفت:به مناسبت فرارسيدن ميلاد حضرت فاطمه (س) وتولد امام خميني(ره ) برنامه ‌های متعدد فرهنگی با حضور اعضای کتابخانه برگزارشد.
در هفته نخست اسفند ماه؛
مسئول کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) شوقان از برگزاري برنامه هاي متنوع فرهنگی در هفته نخست اسفندماه خبر داد.
در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فاروج مطرح شد؛
با مصوبه انجمن کتابخانه های شهرستان فاروج، کتابداران 5 کتابخانه روستایی فاروج با کتاب هایشان به مدرسه می روند تا در زنگ مطالعه، دوستی دانش آموزان را با یار مهربان بیشتر کنند.
مدیرکل فرهنگی و ترویج کتابخوانی نهاد خبر داد؛
مدیرکل فرهنگی و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، از اجرای طرح کتابخانه گردی در کتابخانه‌های تازه تاسیس در ۱۸ اسفند ماه سال جاری خبر داد.
بيشتر
در راستای اجرای مصوبات نشست شورای معاونین نهاد در شهرستان رازوجرگلان؛
در راستای اجرای مصوبات نشست شورای معاونین نهاد با مسئولان شهرستان رازوجرگلان استان خراسان شمالی، دومین کارگاه آموزشی «پیشگیری از اعتیاد» و «مشاوره پیش از ازدواج، زندگی و خانواده» با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان برگزار شد.
با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی انجام می شود؛
مسئول کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد گفت: کتابدار بخش نابینایان با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی رونق زیادی به این بخش داده است و اعضای زیادی جذب شده اند.
استاندار خراسان شمالی؛
استاندار خراسان شمالی در دیدار با مدیران زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخصه‌های توسعه شناخته می شود که نقش مهمی در شکوفایی افراد دارد تا آنها را در فهم و درک درست از نادرست یاری کند.
بيشتر
محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی ملقب به صدرالمتالهین یا ملاصدرا ، از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان ، درنهم جمادی الاولی سال 980 قمری در شیراز دیده به جهان گشود.
دل‌نوشته همکار گرامیان، مریم گریوانی، کتابدار کتابخانه موسوی بجنورد که در روزنامه خراسان شمالی چاپ شده است.
ابوالفتح عمر ابن ابراهیم خیام یا خیامی نیشابوری مشهور به حکیم عمر خیام، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم هجری قمری/ قرن دوازدهم میلادی است.
ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایران است. فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند.
5 اردیبهشت؛ سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس
ابومحمد مصلح بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین‌ از بزرگترین‌ ستارگان‌ و برجستگان‌ درجه‌ اول‌ آسمان‌ ادب‌ ایران‌ زمین‌ است‌ که‌ با تسلط وصف‌ ناپذیر خود بزرگترین‌ شاهکارهای‌ ادبی‌ ایران‌ را در سرتاسر تاریخ‌ ادبی‌ این‌ کشور خلق‌ نموده‌ است‌. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که به وی لقب استاد سخن داده‌اند.
از شعرای نام آور ایران در قرن ششم و هفتم هجری قمری، عطار نیشابوری است. وی در حدود سال 540 در روستای «کدکن» یا «شادیاخ» از کناره های نیشابور، دیده به جهان گشود. پدر و مادر او، افرادی صالح و ارادت مند خواجه کائنات حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم بودند. از این رو، فرزند دل بند خود را، هم نام حضرت ختمی مرتبت «محمد» نهادند تا این نام نیکو در شخصیت و کمال و الگو پذیری او نقشی بسزا و ارزش مند داشته باشد.
۲۵ اسفند : روز بزرگداشت پروین اعتصامی
پروین اعتصامی، شاعر نامدار معاصر ایران از شاعران قدر اول زبان فارسی است که با تواناترین شعرای مرد، برابری کرده و به گواهی اساتید و سخن شناسان معاصر گوی سبقت را از آنان ربوده است.
این کتاب حاوی خاطرات بیست و سه نوجوان است که توسط ارتش بعث، در عملیات بیت المقدس به اسارت درآمدند و دیکتاتور عراق سعی داشت از این نوجوانان برای ایجاد جنگ روانی علیه ایران استفاده کند که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.
بيشتر
 

 
ارتباط با مدیر کل
لینک سامانه های اداره کلبازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 235933
تعداد بازديد کنندگان سايت: 226496453 تعداد بازديد زيرپورتال: 237334 اين زيرپورتال امروز: 722 سایت در امروز: 85376 اين صفحه امروز: 711
وب سایت ها