صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1398/2/23 دوشنبه به همت کتابداران فاروجی؛ طرح «کتابخوانان کوچک، کتاب یاران بزرگ» در کتابخانه های روستایی برگزارشد رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فاروج گفت: پیرو مصوبه انجمن کتابخانه های شهرستان، کتابداران کتابخانه های روستایی با حضور در مدارس طرح کتابخوانان کوچک، کتاب یاران بزرگ را اجرایی کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، مریم مومن زاده، رئیس اداره کتابخانه‌های  عمومی شهرستان فاروج گفت: پیرو مصوبه انجمن کتابخانه های شهرستان، کتابداران کتابخانه های روستایی با حضور در مدارس طرح کتابخوانان کوچک، کتاب یاران بزرگ را اجرایی کردند.

مومن زاده بیان کرد: تهیه این  طرح طی اسفند و فروردین ماه انجام شد و با تعامل با اداره آموزش وپرورش شهرستان، کتابداران یک روز درهفته با حضور در یکی از کلاس های پایه سوم مقطع ابتدایی اقدام به بلند خوانی یک کتاب به تناسب شرایط سنی این دانش آموزان می کنند .

وی مهمترین هدف اجرای این طرح را، پایه گذاری علاقمندی به کتاب و کتابخوانی از همان آغاز توانمندی دانش آموزان در خواندن،  درك مطلب، پرورش دايره ى لغات و قدرت تشخيص لغات و حتی موفقيت تحصيلى دانش آموزان عنوان کرد.

 مومن زاده بیان داشت: پیش از اجرای طرح، کتابداران سطح سنجی از دانش آموزان کلاس انجام داده اند تا میزان توانمندی دانش آموزان در خوانش کتاب و انتقال بار معنایی کلمات را بسنجد  تا پس از گذشته مدتی از اجرای طرح، پیشرفت دانش آموزان ارزیابی شود.

وی افزود: برای اثر بخشی بیشتر بعد از سطح سنجی، نشستی هم با مادران این دانش آموزان برگزار شد تا فعالیت مادران و اعضای خانواده مکمل اقدامات انجام شده کتابداران درمدارس باشد. در این نشست توجیهی  مطرح شد که آنچه  فرزندتان نياز دارد اين است كه ببيند به طور مرتّب براى خواندن كتاب وقت زيادى مى گذاريد ، تقسیم اطلاعات بدست آماده از مطالعه در جمع خانواده، بلند خوانی کتاب برای توجه فرزندان به زبان و پرورش مهارت های ضروری برای درک مطلب ، خواندن بین نسلی، کمک گرفتن از فرزندان بزرگتر برای بلند خوانی کتاب برای فرزندان کوچکتر، ارتباط برقرار کردن بین خواندن و فعالیت های روزانه، همراهی فرزندان در مراجعه به کتابخانه  و... به مادران پیشنهاد شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فاروج گفت:  رویکرد در این طرح انتقال مفاهیم، احساسات مختلف شخصیت های داستانی کتاب  با استفاده از هنرهای زبانی، حرکات دست  و صورت است تا دانش آموزان با توجه به این شیوه به  درک  بیشتری از محتوای کتاب برسند و از طرفی بعد از پایان بلند خوانی  دانش آموزان بخشی از محتوای کتاب را اجرا می کنند تا با قرار گرفتن در متن ديالوگ، شخصيت پردازى و طرح ، به درک بهتری از آنچه می خوانند برسند و آنچه شنیده اند را به خاطر بسپارند.

وی  خاطرنشان کرد: کتابداران با انتخاب کتاب های مختلف سعی در شناخت سلایق دانش آموزان دارند تا با علاقمند ساختن آنان به کتابخوانی، در ایجاد سیر مطالعاتی هم موثر بوده  و دانش آموزان را راهنمایی کنند.

مومن زاده در پایان با اشاره به اینکه اجرای طرح از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز شده گفت: همه دانش آموزان  مشمول این طرح به عضویت کتابخانه های روستایشان در می آیند تا ارتباط کتابدار و دانش آموز حتی در تابستان که مدرسه تعطیل است قطع نشود.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]