صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1
1398/2/29 يكشنبه تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و مرکز آموزش علمی و کاربردی شهرداری های خراسان شمالی امضاشد تفاهم‌نامه‌ای میان اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی و مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های استان در راستای توسعه کتابخوانی به امضای علی محمد جهانی و حبیبه سپهری، رؤسای این دو مجموعه، رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، ، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری با حضور  علی محمد جهانی،  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی  و حبیبه سپهری،  مدیر مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های استان با عنایت به تاکیدات مقام معظم هبری (مدظله العالی) در موضوع مهم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی  و با توجه به لزوم توسعه کتابخانه های عمومی متناسب با نیازهای جامعه و استفاده از ظرفیت های دستگاه های فرهنگی کشور به منظور بستر سازی ارتقای سطح مطالعه مفید  برگزارشد.

علی محمد جهانی  با ذکر اینکه آیات قرن کریم و کتاب نهج‌البلاغه بیانگر عمق علم است گفت: موضوع کتاب، کتابداری و کتابخوانی جایگاه ویژه‌ای در آموزه‌های دینی و ملی ما دارد. همچنین، از کتاب و کتابخوانی در آموزه‌های فرهنگی و اجتماعی ما نیز بحث شده و باید توسعه پایدار را از طریق کتاب و کتابخوانی ایجاد کنیم.

جهانی با اشاره به معجزه پیامبر اسلام(ص) گفت: اگر فقط همین یک بهانه را داشته باشیم که معجزه پیامبر(ص) کتاب بوده است برای پرداختن بی‌حد و حصر به این مسئله کفایت می‌کند.

وی  با تشبیه کتاب به نخ تسبیح تعلیم و تربیت گفت: کتاب خلاقیت افراد را مدام بازتولید می‌کند و در پی مطالعه کتاب سطحی متعالی از نوع مصرف به شمار می‌رود و مصرفی خلاقه است.

وی با اشاره به عناصر مورد نیاز گفتمان کتابخوانی توضیح داد: باید ابتدا از نظر ذهنی آماده باشیم. دوم از نظر قانون و مقررات شرایط را فراهم سازیم و در مرحله سوم باید زمینه عملیاتی آن را فراهم کنیم و امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان‌ها قدم برداشتن در مرحله عملیاتی به منظور توسعه کتابخوانی است.

حبیبه سپهری،  مدیر مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های خراسان شمالی نیز با بیان اینکه کتاب یک دانایی صادقانه است، گفت: در عصر کنونی رسانه‌ها به دنیال شکل‌دهی افکار انسان‌ها هستند، اما کتاب‌ها صادقانه در دانایی را به روی افراد باز می‌کنند.

سپهری با انتقاد از رویکرد آموزش و پرورش در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: تأکید آموزش و پرورش بر کتاب درسی است و آموزش می‌دهد که برای یادگیری به بیش از یک منبع مراجعه نکنند. از این رو افراد اعتقادی به خواندن و مطالعه بیشتر ندارند. بنابراین، باید منابع اطلاعاتی و دانشی بیشتری را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم. همچنین، آنان را برای مراجعه به کتابخانه‌های مدارس و محله‌ها تشویق و کتابداران را برای حضور در مدارس دعوت کنیم.

 گفتنی است موضوع این تفاهم نامه فعالیت های مشترک آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی  و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است که به مدت 3 سال از زمان انعقاد امضاشد.


 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 123