صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1398/9/16 شنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ جلسه هماهنگی ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به عشایر خراسان شمالی برگزارشد مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی بر پرداختن به آموزش و توسعه فرهنگ کتابخوانی جامعه عشایری تاکید کرد و این مهم را بهترین راهکار برای معرفی ظرفیت های این قشردانست. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، جلسه هماهنگی ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به عشایر استان با حضور علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ محمد رضا قلی پور، مدیرکل امور عشایر و دیگر مسئولین برگزارشد.

 

جهانی  با بیان اینکه نگاه به جامعه عشایری نگاه مثبتی است، بیان داشت: می بایست همه ما برای معرفی هر چه بهتر ظرفیت های فرهنگی و هنری جامعه عشایری تلاش کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی، به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای ارائه کننده خدمات فرهنگی نقش برجسته در افزایش سطح سواد و فرهنگ مردم جامعه ایفا می کنند و اقدامات خوبی در سال‌های اخیر توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی و دیگر دستگاه‌های متولی فرهنگ در مناطق محروم به ویژه مناطق عشایرنشین برای برقراری عدالت اجتماعی، فرهنگی و آموزشی صورت گرفته است.
حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  در این جلسه  به بحث آموزش در چهار حوزه اشاره کرد و افزود: آموزش به واجب التعلیم ها ،شتاب بخشی به آموزش بزرگسالان، آموزش توانمند سازی عشایر و آموزش بهره برداران عشایری بسیار ضروری است.
فرخنده، در ادامه با بیان اینکه آمادگی برای اهدا کتاب به جامعه عشایری در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... داریم، معرفی رابط فرهنگی از سوی اداره کل امور عشایری بهکتابخانه های عمومی استان به منظور تعامل هر چه بیشتر در حوزه فرهنگی برای کمک به جامعه عشایری را مهم خواند.

 

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی هم در ادامه این جلسه اظهار کرد: معتقدیم عشایر با توجه به ظرفیت هایی که دارند می توانند در حوزه فرهنگی بسیار موثر باشند.

محمد رضا قلی پور، تصریح کرد: هر سیاه چادرعشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی به شمار می رود و نمادی از اقتصاد مقاومتی است.

وی، با بیان اینکه توجه به جامعه عشایری در حوزه فرهنگی یکی از الزامات به شمار می رود، افزود: معرفی توانمندی ها و ظرفیت های این قشر زحمتکش درحوزه فرهنگی بسیار نمود دارد و می تواند به اقتصاد خانواده عشایر هم کمک شایانی داشته باشد.

قلی پور با بیان اینکه بیشترین هدف ما معرفی دانش آموزان حوزه عشایر و ارتقاء سطح دانش آن ها می باشد، گفت: دانش آموزان جامعه عشایری با بهره گیری از آموزش ها و مهارت های لازم می توانند به موقعیت های اجتماعی بهتری دست یابند.

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با مدیریت درست و برنامه ریزی مناسب خدمات بهتر و بیشتری را به جامعه عشایری اختصاص دهیم.

در ادامه اعضا به ارائه نظرات، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی خود برای معرفی هر چه بهتر ظرفیت ها و توانمندی های جامعه عشایری پرداختند که تجهیز کتابخانه های مدارس شبانه روزی مناطق عشایری، اعزام مبلغ دینی و مشاوره های خانواده به مناطق عشایری هر دو هفته یک بار، راه اندازی کتابخانه سیار و... از مصوبات این جلسه بود.


 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 57