صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1398/10/3 سه‌شنبه بزرگداشت شب یلدا در بخش کودک کتابخانه عمومی مرکزی بجنورد آیین بزرگداشت شب آغاز فصل زمستان با اجرا حافظ خوانی جمعی از اعضا کودک ونوجوان و قصه گویی کتابداران برای کودکان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی، مرجان بداغ آبادی  مسئول کتابخانه عمومی مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد گفت : آیین  بزرگداشت شب آغاز فصل زمستان با اجرا حافظ خوانی گروهی از  اعضا کودک ونوجوان و قصه گویی کتابداران برای کودکان برگزار شد . در این مراسم که کودکان به  همراه خانواده هایشان شرکت کرده بودند ابتدا با آیین شب یلدا و علت نامگذاری این شب به نام "شب چله "آشنا شدند و سپس 7 نفر از اعضا کودک و نوجوان غزلهایی از اشعار حافظ را  که حفظ کرده بودند برای سایرین خوانده و مورد تشویق قرار گرفتند . سپس قصه "هندونه ی  یلدایی " توسط کتابدار بخش کودک ، خانم سلیمی که با اشکال میوه ای شخصیت های داستان  طراحی  شده بود ،اجرا و مورد استقبال کودکان قرار گرفت . در پایان  این مراسم ، با اهدا کاردستی های ویژه شب یلدا و خوراکیهای مرسوم در این شب از کودکان پذیرایی شد .

بداغ آبادی گفت :یزرگداشت آیین هایی مانند شب یلدا و نوروز  و ... که همه از درون فرهنگ کهنسال ایران برآمده  است هریک با آیین های ویژه خود به صورتی نمادین، تداوم زندگی را در مکان و زمان معنا و اعتبار می بخشند. کوچک ترین نقش و کارکرد این جشن ها، شاید همین جمع کردن افراد خانواده و فامیل و دوستان و آشنایان به دورهم و تحکیم پیوند خانوادگی و روابط اجتماعی میان آنها و افراد جامعه و دوری از تنهایی است. اما نقش و کارکرد دیگر این جشن ها که بنیادی تر و مهم تر به نظر می آید، ایجاد وحدت و انسجام فرهنگی میان همه افراد طبقات مختلف مردم سرزمین ایران از هر گروه قومی و زبانی و دینی و همچنین استوارکردن هویت فرهنگی و ملی ایرانیان درسراسر حوزه فرهنگ ایرانی است. با این اوصاف می توان به مراسم شب یلدا از این منظر نگریست و برپایی آن را یک ضرورت  در شرایط زندگی بشر امروز دانست .

وی افزود: نقش و کارکرد اصلی کتابخانه ها زنده نگه داشتن و تداوم  فرهنگ ملی هر جامعه است که   اجرای نمادین و بازخوانی بخشی از این فرهنگ از لابه لای صفحات کتاب برای کودکان می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد .

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 107