صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1
1397/8/22 سه‌شنبه حال خوش خواندن (۳) محدثی خراسانی: کتابخانه‌های عمومی پل ارتباطی مردم و کتاب هستند مصطفی محدثی خراسانی با اشاره به لزوم حضور نهاد کتابخانه‌ها در عرصه عمومی، انتقال بخشی از فعالیت‌های فرهنگی شهرداری‌ها به این نهاد را عاملی برای برقراری ارتباط وسیع میان مردم و کتاب دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به نقل از خبرگزاری مهر، مصطفی محدثی خراسانی یکی از شاعران معاصر کشور با اشاره به ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای ایجاد تحول‌های اجتماعی گفت: در سال‌های اخیر کتابخانه‌های عمومی با بیرون آمدن از لاک خود و حضور جدی‌تر در اجتماع و فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای، از غربت بیرون آمده‌اند و آشنایی و ارتباط توده مردم با آنها بیشتر شده است.

وی در ادامه افزود: به نظرم این حضور می‌تواند پر رنگ‌تر شود و کتابخانه‌های عمومی بار بیشتری از رسالت فرهنگ عمومی را عهده‌دار شوند. حتی بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی شهرداری‌ها نیز می‌تواند به این نهاد منتقل شود تا از این راه ارتباط وسیع‌تری بین مردم و کتاب ایجاد شود. همچنین کتابخانه‌های عمومی باید پایگاه‌های فرهنگی شهرداری‌ها نیز باشند تا بتوانند کار تخصصی‌تری انجام دهند.

این شاعر در ادامه گفت: کتابخانه‌ها می‌توانند به محلی برای بهبود وضعیت فرهنگی و رفع مشکلات اجتماعی تبدیل شوند. کتابخانه‌ها قطعاً می‌توانند به محلی برای بهبود وضعیت فرهنگی و رفع مشکلات اجتماعی تبدیل شوند؛ به شرط آنکه همین روند رو به رشد در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در کنار کار اصلی کتابخانه‌ها ادامه داشته باشد و از مشورت کارشناسان فرهنگ و جامعه نیز در این حوزه استفاده شود.

محدثی خراسانی گفت: مدتی است نهاد کتابخانه‌ها در حوزه‌های اجتماعی نیز فعالیت می‌کند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی روانشناسی و مشاوره تلاش‌هایی برای کم کردن آسیب‌های اجتماعی در میان اقشار مختلف مردم انجام می‌دهد که با این رویکرد جدید موافقم و امیدوارم این حرکت روز به روز تقویت شود.

وی در پایان با اشاره به تجربه شخصی خود از عضویت در کتابخانه‌ها و تأثیر آن بر زندگی‌اش گفت: ۱۱ سالم بود و عضو کتابخانه کانون پرورش فکری شدم. اولین کتابی هم که امانت گرفتم کتاب «بزرگترین مغز متفکر جهان تشیع» بود که نویسنده آن ۲۵ دانشمند اروپایی بودند که مطالعه این کتاب خیلی روی زندگی و جهت فکری من در زندگی تاثیر داشت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 289