صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1
1397/8/29 سه‌شنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی خبرداد: امانت گیری کتاب در خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: میزان امانت گیری کتاب از کتابخانه های عمومی این استان بیش از میانگین کشور است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میانگین امانت گیری کتاب در کشور را 37 جلد به ازای هر 100 نفر دانست و افزود: این در حالی است که در استان خراسان شمالی بیش از 45 جلد به ازای هر 100 نفر جمعیت به امانت می رود.
نرخ جهانی امانت گیری کتاب بر اساس استاندارد فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) 350 جلد و در 15 کشور برتر دنیا یکهزار و 130 جلد است.
جهانی با بیان اینکه هم اکنون 40 هزار نفر از شهروندان استان عضو کتابخانه های عمومی هستند، افزود: افزون بر 800 هزار جلد کتاب در 60 باب کتابخانه عمومی این استان نگهداری می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی اظهار داشت: در نیمه نخست امسال شهروندان کتابخوان استان 320 هزار جلد کتاب به امانت بردند که بیشترین آن از کتابخانه های عمومی گرمه، جاجرم و فاروج صورت گرفته است.

*
سرانه فضای کتابخانه ای خراسان شمالی بالاتر از کشور است
جهانی با بیان اینکه این استان در سرانه فضای کتابخانه ای بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: هم اکنون 12 هزار و 600 متر مربع فضای کتابخانه ای در استان داریم اما با تکمیل 20 باب کتابخانه در دست ساخت، این رقم تا نیمه سال آینده از 34 هزار متر مربع خواهد گذشت.
وی سرانه فضای کتابخانه عمومی در کشور را 2 متر به ازای هر 100 نفر جمعیت دانست و اظهار داشت: با بهره برداری از کتابخانه های جدید این سرانه در استان به حدود 4 متر خواهد رسید که حتی از سرانه ایفلا نیز جلوتر خواهد بود.
وی سرانه فضای کتابخانه ای از نظر استاندارد جهانی ایفلا را 2.8 متر مربع به ازای هر 100 نفر جمعیت عنوان کرد.
به گزارش ایرنا در این شاخص، سرانه فضا کتابخانه ای در 15 کشور برتر حوزه کتابخوانی 11.8 متر مربع است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه سرانه دقیقی از میزان مطالعه در کشور وجود ندارد، گفت: از نظر علمی این سرانه باید بر اساس چاپ کتاب و شمارگان آن محاسبه شود که به دلایل مختلف این امر درست صورت نمی گیرد و به همین علت نمی توان آمار دقیقی از سرانه مطالعه کتاب ارائه داد.
خراسان شمالی با دارابودن 863 هزار نفر جمعیت  تعداد 60 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی دارد. 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 358