اخبار برگزیده


1397/10/8 شنبه استاندار خراسان شمالی؛ جامعه آگاه و کتابخوان در تشخیص مسیر درست اشتباه نمی کند استاندار خراسان شمالی در دیدار با مدیران زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخصه‌های توسعه شناخته می شود که نقش مهمی در شکوفایی افراد دارد تا آنها را در فهم و درک درست از نادرست یاری کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه چند تن دیگر از مدیران زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان با استاندار جدید خراسان شمالی دیدار و  گفتگو کردند.

محمد علی شجاعی، استاندار خراسان شمالی در این نشست اهمیت توزیع عادلانه خدمات و امکانات فرهنگی را یادآور شد و گفت: همه شهروندان و روستاییان خراسان شمالی از رویدادهای فرهنگی و هنری بهره مند شوند و با برگزاری دوره ای و چرخشی رویدادهای فرهنگی و هنری در شهرها و روستاها باید خدمات این حوزه برای عموم مردم استان ملموس باشد.

شجاعی عنوان کرد: در جامعه‌ای که مردم آن از لحاظ فرهنگ غنی باشند و  مطالعه و کتابخوانی از اولویت‌ها باشد، مسیر توسعه پایدار و همه جانبه هموار شده  و با افزایش آگاهی و  شکوفایی، مردم آن جامعه هیچ گاه در انتخاب و تشخیص مسیر صحیح دچار اشتباه نمی شوند.

استاندار لزوم بازنگری در سیاست های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص چاپ و نشر و خریداری منابع برای کتابخانه‌ها را گوشزد کرد و گفت: برای این که کتابخانه‌های عمومی ما به سالن مطالعه کنکوری‌ها تبدیل نشود، باید به کتب و منابع مدنظر و مورد نیاز عموم مردم تجهیز شود و نمی توان کتاب‌های فاخر و گرانبهایی که شاید نیاز روز مردم را تامین نمی کند، به آنان تحمیل کرد و اگر به این موضوع توجه شود، سرانه مطالعه پایین و صرف مدت زمان زیاد در شبکه های اجتماعی را شاهد نخواهیم بود.

 وی  در ادامه بر توجه ویژه به تأمین زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق محروم و مرزی استان  تأکیدداشت  و  از این منظر ساخت مجتمع فرهنگی و هنری در شهرستان راز و جرگلان را اولویت نخست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قلمداد کرد و افزود: در بخش کتابخانه‌ای نیز لزومی ندارد در تمامی روستاها کتابخانه ساخته شود بلکه می توان از ظرفیت بخشداران، شوراها و دهیاری ها و کانون های مساجد بهره گرفت و با مشارکت و هم افزایی با آن‌ها کتابخانه‌ها یا ایستگاه‌های مطالعه سیار برای استفاده مردم دایرکرد.

علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این دیدار با ارائه گزارشی از اقدامات و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی، از افتتاح و بهره برداری از بزرگترین پروژه کتابخانه‌ای استان  خبر داد و افزود: کتابخانه عمومی مرکزی آیت‌الله مهمان نواز بجنورد در شهریور ماه  امسال با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افتتاح شد و در کمتر از سه ماه از افتتاح آن نزدیک به 4500 نفر به عضویت این کتابخانه درآمده اند که این نشان می دهد مردم این استان ، مردم کتابخوانی هستند.

جهانی بیان کرد:  در حال حاضر 45000 نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی استان هستند که این تعداد معادل 5 درصد جمعیت کل استان است. مردم باب الرضا(ع)، مردم فرهنگ‌مدار و فرهیخته‌ای هستند و این را با موفقیت‌های پیاپی استان در جشنواره‌های کتابخوانی رضوی و روستاهای دوستدار کتاب کشور اثبات کرده اند.

وی   اولویت‌های  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و  اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان را در حال حاضر  به نگاه ویژه فرهنگی به مناطق محروم و مرزی شهری، روستایی و عشایری دانست و نشست شورای معاونین نهاد با مسئولان شهرستان رازوجرگلان استان خراسان شمالی و تفاهم نامه همکاری با اداره کل عشایر و بهزیستی استان را از اقدامات اخیر این دستگاه فرهنگی در این مسیر عنوان کرد.

+ حسین فرخنده،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این نشست تصریح کرد: فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جاری دو کتابخانه شهری را تکمیل و تجهیز کرد و در اختیار نهاد کتابخانه های عمومی قرار داد و  ٨ کتابخانه روستایی هم تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید که از این تعداد ٦ کتابخانه تکمیل و تحهیز و آماده بهره برداری است.

وی گفت: بر این اساس در سال ٩٧ به نسبت جمعیت از قعر جدول سرانه فضای کتابخانه ای به صدر جدول رسیده ایم که سال ٩٧ از لحاظ سرانه فضای کتابخانه ای نقطه عطفی برای استان به شمار می آید.

فرخنده، همچنین به پروژه کتابخانه عمومی  اسفراین اشاره و اذعان داشت: برای تکمیل این پروژه نیازمند ٥٠٠ میلیون تومان اعتبار است که امیدواریم با تخصیص این اعتبار بتوانیم تا پایان سال جاری این کتابخانه شهری را به بهره برداری برسانیم.  

استاندار خراسان شمالی در پایان از برگزاری نشست عمومی با اصحاب فرهنگ و هنر استان و  جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان  استقبال کرد و حمایت خود را از پیگیری برقراری پروازهای حجاج از فرودگاه بجنورد اعلام کرد و از رایزنی در این خصوص خبر داد.

 گفتنی است؛ در این نشست، مدیران کل اداره کل کتابخانه‌های عمومی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، حج و زیارت و مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان گزارشی از اقدامات و عملکرد این بخش ها ارائه کردند.