فهرست

بازتاب اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد؛

عطر کتاب در روستاهای خراسان شمالی به مشام می رسد

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: با ساخت ۲۱ باب کتابخانه عمومی، که ۱۷ باب در روستاهای منطقه ایجاد شده، نهاد کتابخانه های عمومی در فراهم آوردن زیرساخت‌های فرهنگی در این استان نقشی کم‌نظیر ایفا کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل از روابط عمومی کتابخانه های عمومی خراسان شمالی، علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توزیع عادلانه امکانات، به ویژه در روستاها گام های بلندی در این استان  برداشته  شده که بهره برداری از ۱۷ کتابخانه روستایی را می توان شاهدی بر آن گرفت.

جهانی بیان کرد: راه اندازی کتابخانه از نیازهای مهم فرهنگی روستا اس. تحرک و پویایی اجتماعی در بستر فرهنگی ایجاد می‌شود و مطالعه و کتابخوانی نیز پایه و اساس توسعه فرهنگی است که باید به ارتقای آن توجه داشت. ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند که خوشبختانه با افتتاح و بهره برداری  از ۱۷ کتابخانه روستایی در سالیان اخیر گام های موثری در این راستا برداشته شده است. چری، زرد، دشت، حسین آباد، جوشقان، ابریشم، غلامان، قلعه جق، بیدک، چهاربید، تازه قلعه، قوشخانه، رباط، چناران،  خرق، ارکان وگریوان از روستاهایی هستند که از ابتدای سال ۹۲ صاحب کتابخانه شده اند.

رشد ۲۷ درصدی کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اظهار داشت: شمار کتابخانه‌های عمومی و فضای کتابخوانی خراسان شمالی در دولت‌ یازدهم و دوازدهم رشدی ۲۷ درصدی را تجربه کرده است.

علی محمد جهانی افزود: از سال ۹۲ تاکنون ۲۱ باب کتابخانه عمومی جدید در این استان ایجاد شده که از این تعداد ۱۶ باب در مناطق فاقد کتابخانه ساخته شده و پنج باب نیز جایگزین کتابخانه های قدیمی تر شده است.  

وی با بیان اینکه از مجموع کتابخانه های ساخته شده  ۱۷ باب در روستاها و ۴ باب در شهرها بوده است، اظهار داشت: تا سال ۹۲ مجموعا ۵۵ باب کتابخانه عمومی در استان وجود داشت که اکنون این تعداد به ۷۰ باب رسیده است. پنج باب کتابخانه نیز شامل کتابخانه های شهری حصار، درق، شهید بهشتی و کتابخانه های روستایی دشت و قره مصلی جایگزین کتابخانه های پیشین شده است.

جهانی تصریح کرد: سرانه فضای کتابخانه ای استان تا سال ۹۲ به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت ۱.۵۹ بوده است  که در حال حاضر  این میزان به ۲.۰۳ افزایش یافته است.

نیاز استان به راه اندازی ۵ باب کتابخانه سیار 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: کتابخانه‌های سیار در راستای بهره‌مندی کودکان و نوجوانان مناطق حاشیه شهر، روستایی و محروم که امکان استفاده از کتابخانه‌های ثابت را ندارند، دایر شده است و یک کتابخانه سیار می تواند تعدادی از روستاهای همجوار را پوشش دهد.

وی با بیان اینکه استقبال از کتابخانه های سیار در استان بسیار مطلوب است، اظهار داشت: این کتابخانه ها در مناطق حاشیه نشین شهری و روستاها نیز مستقر می شوند و  هم اکنون به دست کم پنج باب کتابخانه سیار در استان نیازمندیم.

جهانی با اشاره به اینکه کتابخانه های سیار می توانند ۱۵ درصد از نیاز روستاهای استان را پوشش دهند، عنوان کرد: برای روستاهای با جمعیت افزون بر هزار نفر فعالیت کتابخانه های سیار مناسب است زیرا از نظر اقتصادی ساخت و تجهیز کتابخانه ها به اعتبار زیادی نیاز دارد.

حضور موفق روستاهای خراسان شمالی در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: روستای ارکان بجنورد خراسان شمالی سال گذشته از میان ۶۰ روستا به مرحله نهایی ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران راه یافت و در بین ۶ روستای برتر قرار گرفت. ۲ روستای زوارم شیروان و دشت گرمه خراسان شمالی نیز به مرحله نیمه نهایی این جشنواره راه یافتند. روستاهای اسپیدان در بجنورد و بزنج در اسفراین نیز در سال ۹۶ در فهرست ۴۰ روستای نامزد جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب قرار گرفتند. در پنج دوره برگزاری این جشنواره تاکنون، ۵ روستای استان خراسان شمالی شامل قلعه خان از توابع مانه و سملقان، طبر از جاجرم، اسفیدان از بجنورد، بزنج از اسفراین و ارکان بجنورد در فهرست روستاهای برتر دوستدار کتاب جای گرفته‌اند.