صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
صفحه اصلي
اخبار برگزیده
ارتباط با مدیر کل
اعلانات
بازديدها
پوسترهای کتاب خوان مجازی
تازه‌ها و دل‌نوشته‌ها
تصوير ها
تیتر اخبار
جستجو
خبرهای روز
زمان
کتاب در آینه رسانه ها
گزارش تصویری
لینک سامانه های اداره کل
متون عمومي
مناسبت‌ها
منو
وب سایت ها
ورود
1398/2/29 يكشنبه تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و مرکز آموزش علمی و کاربردی شهرداری های خراسان شمالی امضاشد تفاهم‌نامه‌ای میان اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی و مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های استان در راستای توسعه کتابخوانی به امضای علی محمد جهانی و حبیبه سپهری، رؤسای این دو مجموعه، رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، ، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری با حضور  علی محمد جهانی،  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی  و حبیبه سپهری،  مدیر مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های استان با عنایت به تاکیدات مقام معظم هبری (مدظله العالی) در موضوع مهم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی  و با توجه به لزوم توسعه کتابخانه های عمومی متناسب با نیازهای جامعه و استفاده از ظرفیت های دستگاه های فرهنگی کشور به منظور بستر سازی ارتقای سطح مطالعه مفید  برگزارشد.

علی محمد جهانی  با ذکر اینکه آیات قرن کریم و کتاب نهج‌البلاغه بیانگر عمق علم است گفت: موضوع کتاب، کتابداری و کتابخوانی جایگاه ویژه‌ای در آموزه‌های دینی و ملی ما دارد. همچنین، از کتاب و کتابخوانی در آموزه‌های فرهنگی و اجتماعی ما نیز بحث شده و باید توسعه پایدار را از طریق کتاب و کتابخوانی ایجاد کنیم.

جهانی با اشاره به معجزه پیامبر اسلام(ص) گفت: اگر فقط همین یک بهانه را داشته باشیم که معجزه پیامبر(ص) کتاب بوده است برای پرداختن بی‌حد و حصر به این مسئله کفایت می‌کند.

وی  با تشبیه کتاب به نخ تسبیح تعلیم و تربیت گفت: کتاب خلاقیت افراد را مدام بازتولید می‌کند و در پی مطالعه کتاب سطحی متعالی از نوع مصرف به شمار می‌رود و مصرفی خلاقه است.

وی با اشاره به عناصر مورد نیاز گفتمان کتابخوانی توضیح داد: باید ابتدا از نظر ذهنی آماده باشیم. دوم از نظر قانون و مقررات شرایط را فراهم سازیم و در مرحله سوم باید زمینه عملیاتی آن را فراهم کنیم و امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان‌ها قدم برداشتن در مرحله عملیاتی به منظور توسعه کتابخوانی است.

حبیبه سپهری،  مدیر مرکز آموزش علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های خراسان شمالی نیز با بیان اینکه کتاب یک دانایی صادقانه است، گفت: در عصر کنونی رسانه‌ها به دنیال شکل‌دهی افکار انسان‌ها هستند، اما کتاب‌ها صادقانه در دانایی را به روی افراد باز می‌کنند.

سپهری با انتقاد از رویکرد آموزش و پرورش در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: تأکید آموزش و پرورش بر کتاب درسی است و آموزش می‌دهد که برای یادگیری به بیش از یک منبع مراجعه نکنند. از این رو افراد اعتقادی به خواندن و مطالعه بیشتر ندارند. بنابراین، باید منابع اطلاعاتی و دانشی بیشتری را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم. همچنین، آنان را برای مراجعه به کتابخانه‌های مدارس و محله‌ها تشویق و کتابداران را برای حضور در مدارس دعوت کنیم.

 گفتنی است موضوع این تفاهم نامه فعالیت های مشترک آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی  و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است که به مدت 3 سال از زمان انعقاد امضاشد.


 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]