خبرهای روز1398/6/11 دوشنبه با هدف اعتلای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی؛ جلسه انجمن کتابخانه‎های عمومی خراسان شمالی برگزارشد با هدف اعتلای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در سال 98 به ریاست معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان با حضور ولی الله حیاتی، معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار؛  حمید عرب، مدیرکل دفتر شهری استانداری؛  ملک بهمن شیردل، فرماندار بجنورد؛ علیرضا حسین آبادی، رئیس شورای اسلامی استان؛ علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سایر اعضا در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری و فرارسیدن ماه محرم با بیان اینکه کتاب، کلید دانایی است، عنوان کرد: هرچه توسعه کتابخانه‌ها افزایش پیدا کند راه توسعه یافتگی پایدار کشور هموارتر می شود.

حیاتی گفت: افزایش سرانه مطالعه، کاهش آسیب های اجتماعی را به ارمغان می آورد و هرچه جامعه  به سمت کتابخوانی سوق پیداکند، مسیر اعتلا و رشد جامعه فراهم می شود.

وی با تقدیر و تشکر از همه اعضا بخاطر انجام مصوبات جلسه گذشته خواستار نکوداشت و تجلیل از خیرین، وا قفین و  اهدا کنندگان حوزه کتاب و  کتابخانه شد که این کار ارزشی و شایسته  بصورت یک فرهنگ ارزشمند ترویج یابد.

بهمن شیردل، فرماندار بجنورد نیز در این جلسه به  اختصاص بودجه  مناسبی برای  تجهیز کتابخانه های روستایی  آماده بهره برداری ارکان و گریوان این شهرستان در مصوبات اخیر دور دوم سفر ریاست جمهوری به  این استان خبرداد و خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاه های مختلف در حوزه کتاب، بررسی مشکلات کتابخانه‌ای،دیجیتال سازی کتاب،  و همچنین توجه ویژه به حوزه وقف و فرهنگ اهدای کتاب می تواند تأثیر بسزایی در ترویج و گسترش مطالعه و کتابخوانی داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این جلسه با تشکر ویژه از دفتر شهری و  امور شوراهای استانداری در پیگیری پرداخت بموقع نیم درصد شهرداریها بیان کرد: با حضور اندیشمندان و فرهیختگان استان در این جلسات بهتر است بیشتر به ارائه راهکارهای مهم که  بار فرهنگی داشته باشد پرداخته شود.

 علی‌محمد جهانی گفت: انتظار داریم با مساعدت استانداری تنها شهر بدون کتابخانه استان، شهر  آوا نیز صاحب کتابخانه شود و مسیر اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی استان هموارتر شود.

جهانی با بیان اینکه در 2 سال اخیر 20 کتابخانه شهری و روستایی افتتاح شده یا آماده بهره برداری می باشد، افزود: خدمات کتابخانه های عمومی در کنار اجرای برنامه های فرهنگی متنوع، کتابخانه های عمومی را فعال و پویاتر کرده است و این مهم باعث جذب اقشار مختلف به کتابخانه ها شده است.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم به ایجاد هماهنگی و ارتباط خوب بین دستگاه های فرهنگی استان اشاره کرد و بیان کرد: نمایشگاه کتاب استان امسال از تاریخ 10 الی 16 مهرماه در محل مصلی بزرگ بجنورد برگزار می شود که می توان از این فرصت و اطلاع رسانی  بموقع برای جذب کتاب های اهدایی مردم و دستگاه های اجرایی استان استفاده کرد.

وی افزود: همچنین در هفته کتاب و کتابخوانی امسال و در تاریخ 24 آبانماه  میزبان نخستین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور در خراسان شمالی خواهیم بود که می تواند گام ارزنده ای در جهت اعتلای فرهنگ کتابخوانی استان برداشته شود.